Štvrtý seminár Budujeme nádej – 1.deň

Štvrtý pracovný seminár Budujeme nádej, ktorý pripravilo ETP Slovensko v spolupráci s Mestom Košice, sa začal dnes v Herľanoch a pokračuje  zajtra svojím druhým dňom. Okrem iných účastníkov prišli aj starostovia košických mestských častí Nad jazeromŠaca Lenka Kovačevičová a Daniel Petrík a košickí poslanci Beáta Zemková a Miloš Ihnát.

O Urbanisticko-architektonickej súťaži pre Luník IX informoval Peter Lopuchovský z Útvaru hlavného architekta mesta Košice a víťazný návrh odprezentovala Kristína Bogárová, jedna zo šiestich členov tímu mladých tvorcov. O tom, ako porozumieť chudobe a ľuďom z jej prostredia, prednášal expert ETP Miro Pollák. So zaujímavými odporúčaniami na zvýšenie zamestnanosti a zlepšenie kvality bývania prispeli Jana Lukáčová z International development Norway association, ktorá hovorila o zelenej ekonomike a Slávka Mačáková z ETP s témou sporeniamikropôžičiek pre svojpomocnú výstavbu domu.

Popoludňajší program vyplnili prezentácia Jozefa Žemberu zo Saleziánskeho komunitného centra na Luníku IX a návšteva ulice v Rankovciach, kde stojí šestnásť domov, ktoré si svojpomocne postavili klienti ETP a už v nich s rodinami bývajú.

„Ako riaditeľka materskej školy na Luníku IX, kde som dvadsaťtri rokov, dobre poznám prax života vylúčených ľudí, ale až na tomto seminári som sa stretla s teóriou problematiky. Prednáška  Mosty z chudoby mi ozrejmila, prečo sú prejavy chudobných ľudí také, aké sú,“ povedala Anna Klepáčová.

Zajtra seminár pokračuje návrhmi riešení a odporúčaniami pre komplexné riešenie rozvoja Luníka IX v nadväznosti na sociálnu inklúziu v meste Košice a účasť prisľúbil aj starosta Luníka IX Marcel Šaňa.

V závere účastníci spoločne pripravia nové návrhy projektov pre roky 2018 – 2030.

 


Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedná Ing. Slavomíra Mačáková, PhD.

Realizované s finančnou podporou Európskej únie – Dunajského nadnárodného programu v rámci projektu s názvom Meníme diskurz, meníme prax: RARE – Rómovia ako ľudské zdroje.