Predstavili sme novú mapu Dobrú chuť, sused

Verejné predstavenie novej ilustrovanej mapy Dobrú chuť, sused sme zorganizovali 8. augusta 2019 v obľúbenom kníhkupectve ArtForum v Košiciach.

Neformálna diskusia s miestnymi umelcami a aktivistami – ilustrátorkou Ľudkou Žoldákovou a filmárom Mišom Hudákom s riaditeľkou ETP Slávkou Mačákovou sa venovala témam ako je trend čoraz väčšieho počtu cudzincov prichádzajúcich do Košíc otvoriť si malý podnik alebo význam občianskych iniciatív (aj) v oblasti integrácie cudzincov. Mapa je jedným z inovatívnych spôsobov ako povzbudiť miestnych obyvateľov, aby komunikovali s cudzincami, ich novými susedmi – vlastníkmi rôznych netypických reštaurácií a kaviarní.

Mapa ukazuje Košičanov, ktorí sa nenarodili v Košiciach. Prišli sem z iných miest a krajín, Košice sú pre nich miestom štúdia, práce, rodiny, Košice sú pre nich domovom. Rozprávajú spoločným jazykom, jedlom. Tento jazyk do Košíc prinášajú zo svojich pôvodných domovín a učia ho svojich nových susedov. V stánkoch, okienkach, kaviarňach, bistrách, krčmách, reštauráciách, cukrárňach a na ďalších miestach nevytvárajú len novú gramatiku jedenia, ale vďaka nim je mesto Košice rozmanitejšie, otvorenejšie a bohatšie na ľudské osudy. Nebojte sa naučiť nový jazyk!

Vytvorenie mapy iniciovalo ETP Slovensko v rámci projektu INTEGRA a graficky spracovalo a otextovalo Východné pobrežie. Mapa Dobrú chuť, sused je jednou z máp/vrstiev mesta ako súčasť série vydávanej Východným pobrežím.

Mapu si môžete prezrieť kliknutím na tento odkaz