Letná akadémia na Deviatke Slon v jaskyni a portrétovanie Madonny s dieťaťom – deň piaty

Dňa 16.7.2019 sa v rámci Letnej akadémie na Deviatke uskutočnil výlet do Jasovskej jaskyne a následne fotografický workshop v priestoroch komunitného centra na Luníku IX.

Deti sa na cestu „vlastným“ autobusom tešili niekoľko dní vopred a na miesto stretnutia prišlo zrána 25 vzorne pripravených výletníkov. Nezabudlo sa na pevnú obuv, ani teplé svetre, čo deti ocenili hneď pri vstupe do jaskyne, v ktorej je aj počas horúceho prázdninového dňa osviežujúcich 9°C.

„Cíííí! A to je naozaj?!“ ohúrene sa spýtala Melissa pri pohľade na pozoruhodné skalné útvary – stalaktity, stalagmity a stalagnáty pri vstupe do podzemia. Návštevníci sa dozvedeli, že tieto rozprávkové objekty sú dielom prírody a sú veľmi vzácne, pretože vznikajú po celé tisícročia.
V Dóme netopierov všetci spozorneli; „Sú tu netopiere? Áno, tam niečo visí!“
„Netopiere používajú jaskyňu ako hotel len v zime, kedy tu prichádzajú hibernovať. To, čo vidíte na strope je iba guáno.“ Vysvetlila neprítomnosť tajomných lietajúcich cicavcov pani sprievodkyňa.
Počas troj-kilometrovej prechádzky v dutinách zeme uvideli malí návštevníci kosti jaskynného medveďa či krasový útvar pripomínajúci slona, na stenách záhadné starobylé nápisy z dôb husitských bojov.

V bruchách jaskynných turistov začali vyhrávať muzikanti, preto si v autobuse cestou späť domov vystrojili vlastný koncert. Keď veselý spievajúci autobus dorazil na Luník IX, deti už čakalo obľúbené obedové menu.

Posilnení dobrodruhovia sa pustili do ďalšej práce: skúsili si, aké je to byť povolaním fotograf.
Letnú akadémiu navštívil profesionálny svadobný fotograf aj s krásnou modelkou a malým veselým modelom. Úlohou mladých študentov bolo zachytiť model, pripomínajúci Madonnu s dieťaťom, v štylizovanom prostredí. Počas záverečnej prezentácie boli diela hodnotené a mnohé z nich vyvolali hŕbu smiechu a radosti.

Posledný deň Letnej akadémie na Deviatke sa zavŕšil vypĺňaním pracovných listov, pre zopakovanie nových poznatkov, odovzdaním medailí a sladkou pochúťkou.

 

Projekt Budujeme nádej na Luníku IX – kapitola 3 je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah výlučne zodpovedá ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj.