Letná akadémia na Deviatke 7

Kade a ako presne putovali Rómovia z Indie až na Slovensko, kde v Európe žijú doteraz, ako sa nazývajú v každom štáte Európy a ešte mnoho iných zaujímavostí sa počas dnešného, predposledného, dňa akadémie dozvedeli deti našich klientov a ich kamaráti z Luníka IX.

Prišiel medzi ne popredný slovenský etnológ a romista Arne Mann, ktorý žije a tvorí v Bratislave. Priblížil aj remeslá, ktorým sa Rómovia venovali v minulosti a predstavil rómske osobnosti zo sveta hudby. Deti sa tiež dozvedeli, že jedným z desiatich najčastejších rómskych priezvisk je Holub. Vyskytuje sa aj na Luníku IX a nosia ho ich rovesníci, bratia Marián a Patrik Holubovci, z ktorých prvý bol na niekoľkých lekciách akadémie.

Školákov najviac zaujala osobnosť vynikajúceho rómskeho hustistu a skladateľa Jána Berkyho-Mrenicu, ktorý okrem iných umeleckých počinov založil známy orchester Diabolské  husle. Časť jeho členov z neho neskôr vytvorila aj deťom dobre známe hudobné zoskupenie Cigánski diabli. Spomedzi tradičných rómskych remesiel ich najviac zaujalo kováčstvo.

 

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci projektu Budujeme nádej na Luníku IX – Mosty medzi Luníkom a Košicami.