Letná akadémia na Deviatke

Osem dní na sklonku letných prázdnin vyplní deťom našich klientov z Luníka IX a ich kamarátom Letná akadémia na Deviatke, ktorá sa začala dnes. Na podujatia akadémie sa prihlásili dve desiatky malých a mladých obyvateľov Luníka IX. Budú mať možnosť stretnúť sa so zaujímavými ľuďmi a dozvedieť sa mnoho nového.

Príde medzi ne:

kňaz Peter Gombita, ktorý sa dlhodobo sa venuje ľudom v krajnej životnej situácii, v núdzi a bez domova a pomáha im nájsť cestu späť,

Ivan Mirga, predstaviteľ otca hlavného hrdinu v ocenenom filme Cigán,

mimovládny aktivista a spolurealizátor viacerých projektov zameraných na zvýšenie dôstojného života marginalizovaných ľudí Miro Pollák,

šéfredaktor kultúrno-spoločenských novín Romano nevo ľil Roman Čonka,

antropológ z Prešovskej univerzity a autor Atlasu rómskych komunít Alexander Mušinka,

etnograf a autor Rómskeho dejepisu Arne Mann zo Slovenskej akadémie vied

a Eva Farkašovská, riaditeľka občianskeho združenia Proxima, ktorého poslaním je napomáhať presadzovaniu princípov demokracie, humanity, tolerancie, občianskej spoločnosti, plurality, filantropie a ľudskej spolupatričnosti.

Lektorkou dnešného prvého dňa bola „náhradná mama“ Mária Vokál, ktorá spolu s manželom vychovala 8 detí z detského domova a pracuje pre občianske združenie Mareena. Cieľom tohto združenia je pomôcť utečencom a cudzincom v núdzi bez ohľadu na ich národnosť, farbu pleti alebo vierovyznanie, aby sa stali súčasťou slovenskej spoločnosti.

Pani Mária priviedla so sebou dvoch násťročných chlapcov z Afganistanu Rasheda a Raheba, ktorí štyri roky žijú na Slovensku. S učastníkmi akadémie debatovali o migrantoch a ich pôvodnej domovskej krajine a uvarili si typický afgánsky nápoj – čaj zo šafránu a kardamónu. Porozprávali o damašskom kvete a jeho rôznorodom použití v Afganistane a na záver si uvarili mydlo s parfémom zo silice damašskej ruže, ktoré si zobrali domov.

 

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci projektu Budujeme nádej na Luníku IX – Mosty medzi Luníkom a Košicami.