Letná akadémia na Deviatke 4

Kto dostal meno po otcovi alebo po mame? Aké máš vlastnosti?  Aké záľuby? Aké vlastnosti a záujmy má kamarát, kamarátka? Čím by si chcela, chcel, byť, keď vyrastieš? O tomto i mnohom ďalšom sa hovorilo dnes na akadémii. Po chvíli deti zistili, že keď sa takto porozprávali, viac spoznali seba, aj svojich kamarátov.

Spoznaj sám seba – bola téma dnešného dňa, ktorú lektoroval náš kolega Miro Pollák. Prišla z ETP aj Izabela Mačátová, ktorá medzi deti i dospelých z Luníka IX prichádza pravidelne a mentori Kubo a Vierka. Mimochodom, od začiatku leta, s  deťmi z Deviatky už pracuje päť mentorov a pribudnú ďalší. Potešila i prítomnosť pána Brenta, amerického dôchodcu, ktorý na základe svojich dlhoročných skúseností s vylúčenými ľuďmi vo svojej krajine, má záujem pomáhať našim malým klientom s matematikou. Už sa učí po slovensky…

Po obedňajšej prestávke akadémia pokračovala prácou v skupinách. Najprv deti vymenovali rôzne vlastnosti a záujmy, napísali ich na tabuľu, posudzovali, ktoré sú dobré a ktoré nevhodné, potom sme z nich vybrali osem a úlohou bolo porozmýšľať a napísať na koľko bodov sa v tej-ktorej vlastnosti cítia. Niektorých prekvapilo, čo všetko v sebe majú. Pochopili, že dobré treba rozvíjať a so zlým sa navždy rozlúčiť. A keď naozaj statočne popracujú na tom, na čo majú vlohy, budú to mať ľahšie pri výbere povolania. Zatiaľ väčšina z nich chce robiť to, čo ich rodičia – aktivačné práce, lebo iné možnosti nepoznajú.

 

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci projektu Budujeme nádej na Luníku IX – Mosty medzi Luníkom a Košicami.