Kolovrátok a pátranie po známych osobnostiach Košíc počas Letnej akadémie na Deviatke – deň tretí

Dnes sa veľa hovorí o rýchlej móde, recyklovaní oblečenia či dokonca jeho upcyclovaní a Deviatka predsa musí držať krok! O tomto všetkom im totiž dnes prišla porozprávať módna návrhárka Daniela Ferenčíková, ktorá pôsobí v Prahe v ateliéri WNOOZOOW. Pred samotnou prácou s oblečením deťom najprv vysvetlila proces výroby látok. Ako pomôcku si so sebou priniesla aj kolovrátok. Deti si tak podľa ich slov mohli vyskúšať aj „šitie na kolotoči“ :) Ich vytrvalosť bola následne preskúšaná pri ručnej práci, kedy tvorili koláže z rôznych kusov látok, ktoré premenili na umelecké diela.

Igor Kupec, grafický dizajnér a turistický sprievodca z Local Nomad Košice, vytvoril pre účastníkov letnej akadémie mestskú hru, vďaka ktorej deti a mladí spoznali tajomné zákutia Košíc a ich známe osobnosti. Počas pátrania po rôznych informáciách  mali hráči za úlohu ešte jednu vec, a to odfotiť sa s čo najväčším počtom povolaní, s ktorými sa počas potulky stretnú. Dokopy urobili cez 40 fotiek a zoznámili sa tak s hudobníkmi, predavačmi kávy či oblečenia, bankárkou, pizziarom, policajtmi alebo aj mníškou. Výherné skupinky získali sladkú odmenu a deň zakončili kúskom pizze pre každého!

 

Projekt Budujeme nádej na Luníku IX – kapitola 3 je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah výlučne zodpovedá ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj.