Ako sa žije menšinám v našom meste?

IntegRare! Život v pestrosti – rôznorodé Košice bol názov podujatia pre verejnosť, ktoré zorganizovalo ETP Slovensko v spolupráci s Centrom spoločenských a psychologických vied SAV. Konalo sa 23. januára 2019 v obľúbenom kine Úsmev v Košiciach. 

Počas skoro trojhodinového podujatia sa stovka divákov započúvala do osobných príbehov zástupcov menšín, ktoré žijú v Košiciach a ktoré dodávajú Košiciam pestrosť. Rečníkmi boli obyvatelia Luníka IX a ľudia, ktorí sa do Košíc prisťahovali z celého sveta. Reflektovali tému spolužitia, vzájomnej akceptácie a spoznávania. Väčšina Košičanov pozná históriu multikultúrnych Košíc, ale mnohí nevedia, že dnes na uliciach, v električkách, či obchodoch stretávajú aj ľudí, ktorí našli v Košiciach útočisko pred vojnou vo vlastnej krajine, alebo prišli za zaujímavým štúdiom. Tiež vedia, že väčšina košických Rómov žije na segregovanom sídlisku Luník IX, ale netušia o snoch, ktoré majú mladí ľudia z tohto sídliska.

Cez svoj osobný príbeh, zážitky a názory štyria šikovní Rómovia a štyria cudzinci z Iránu, Afganistanu a Ukrajiny priblížili život menšín v našom meste. Pokúšali sa odpovedať na otázku, či majú Rómovia/cudzinci rovnaké šance ako ostatní. Rozprávali, čo všetko človek zažije, kým sa začne cítiť akceptovaný. Každý z rečníkov sa cíti súčasťou Košíc, považuje ich za svoj domov a každý z nich sa svojou prácou snaží o to, aby Košice boli príjemným miestom na život. Nielen pre nich samotných, ale pre každého.

Po individuálnych prezentáciách nasledovala diskusia, kedy sa otázky mohli pýtať aj diváci z publika. Mnohé z nich vytvorili priestor na zamyslenie, iné rozosmiali. Veľmi prajná a uvoľnená atmosféra doplnená o hudbu košickej rómsko-iránskej kapely Zoe a ochutnávku orientálnej kuchyne pomohla zblížiť ľudí z rôznych svetov, ale zároveň žijúcich spolu v jednom meste.

Fotografie, videá a krátke bio rečníkov nájdete na facebook stránke k podujatiu:

https://www.facebook.com/events/241138160114438

Podujatie sa konalo v rámci projektu INTEGRA financovaného z Fondu Európskej únie pre azyl, migráciu a integráciu

a v rámci projektu RARE financovaného z programu „Interreg“ Európskej únie na podporu spolupráce a rozvoja krajín strednej Európy so zameraním na sociálne inovácie.