Sprístupnili sme webovú stránku online mentoringu.
Čítajte

Andal o dživipen 3

„Ale nebudete u nás robiť fotky,“ bola podmienka pani Angely Horváthovej, aby súhlasila s našim stretnutím a napísaním tohto príbehu. Za to, ako so svojou rodinou býva, sa hanbí. Trvá to už štyri roky. V ich – vlastne obecnom – karaváne na konci novej osady vo Veľkej Ide, za ktorý mesačne platia sedemdesiattri eur, im v zime zamŕza voda a deti sa v noci budia na drkotanie zubami. Trochu sa to zlepšilo, keď si zvonku svoj „dom“ zateplili polystyrénom. Aby si to mohli dovoliť, museli si zobrať pôžičku. Kolesá podložili, aby im „dom“ neušiel. V takýchto podmienkach, v karavanoch, žije v osade pätnásť rodín…

Agneska Čurejová, Barborka Čurejová a Barborka Porčogošová sú kamarátky odjakživa. Spolu idú do školy i zo školy, spolu trávia voľný čas a spolu doučujú skupinku mladších detí – raz u jednej, inokedy u druhej či tretej, alebo tam, kde ich „žiak“ býva. Teraz už chodia do mestskej školy. Nastúpili tam len v minulom školskom roku, keď boli piatačky. Dovtedy boli v Základnej škole Podsadek, ktorú navštevujú len rómske deti. Nosili z nej dvojky.  „Jednotky sa v Podsadku nedávajú. Najlepšia známka je dvojka,“ hovorí Barborka Porčogošová. Keď mali osem rokov, zamýšľali sa, čím chcú byť, keď vyrastú. „Budeme učiteľky,“ vyhlásila Barborka Čurejová. Kamarátkam sa to zapáčilo a ochotne súhlasili. Odvtedy prešli štyri roky a na ich rozhodnutí sa nič nezmenilo. Ba sú k nemu bližšie…

Aj toto sú úryvky z trinástich príbehov, ktoré prinášame v tretej knihe Andal o dživipen. Tvoria druhú časť knihy. Prvá časť je venovaná odporúčaniam pre všetkých kompetentných, ktorí môžu zmeniť život ľudí v segregovaných osadách. Publikáciu dotvárajú pôsobivé ilustračné snímky. Pripravili sme ju s podporou Nadácií Velux.

Publikácia na stiahnutie Andal o dživipen 3.

Napísali o nás

 • RNDr. Slavomir BUCHER, PhD. Oddelenie strategického rozvoja Referát strategického rozvoja Mesto Košice

  Dovoľte mi poďakovať sa za zaujímavý a plodný workshop v Košickej Belej na tému Budujeme nádej na L IX.
 • Björn Steinz fotograf, vysokoškolský pedagóg fotografie

  Ďakujem vám za vašu podporu a pomoc ! Vaša práca je jedinečná. Thank you very much for your support and help, your work in the settlements is unique and I am glad that I am able to document it. 
 • Jackie Jaramillo riaditeľka strategických iniciatív rozvojového programu v Colorade, USA

  ETP Slovensko urobilo v posledných rokoch obdivuhodné dielo. Obdivujem vaše odhodlanie, odvahu a súcit. Budúce generácie Rómov budú mať vďaka vám lepšiu kvalitu života. Blahoželám. (august 2016)
 • Štefan Mirga

  Keď som pred dobrými pár rokmi pracoval v ETP, začínali sme „od piky“ - pilotným projektom Udržateľný rozvoj komunít na strednom Spiši. Už vtedy sme v rómskych osadách skúmali príčiny a hľadali vysvetlenia, z ktorých vždy vychádzali riešenia. Dobré riešenia. Odvtedy vo mne zostala myšlienka, že pani Ing. Slávka Mačáková už dávno mala byť vo funkcii splnomocnenkyne pre rómske komunity v SR. De facto ona ňou aj je ... v mojom ponímaní, lebo je stále vyslankyňou dobrých riešení. (Komentár k rozhovoru so Slávkou Mačákovou pod názvom Rómom sa treba venovať od kolísky po kariéru v denníku Sme 10. 2. 2015.)
 • Jana Kviečinská IUVENTA

  Seminár o vzdelávacom modeli p. Feuersteina -skveléée ! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)
 • Daniela Lališová Ľudia ľuďom sk

  Myslím, že ešte žiadny seminár mi nedal toľko informácií, nadšenia, nádeje a energie, ako dnešok. A pookrialo aj moje učiteľské srdco :-) Veľmi držím palce vo vašej práci! (O seminári Áno, dá sa to, ktorý sa uskutočnil 4. novembra 2015)

Podpora

Pridajte názor

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 + 8 =