„Zmena je to, čo potrebujeme, ak sa chceme pohnúť ďalej.“

Počas uplynulých dvoch týždňov prebiehalo v ETC Humenné školenie klientov s názvom Križovatky. Lektorka Victoria Jeffs z Colorada v Spojených štátoch amerických ukázala klientom, korí sa ocitli na najväčšej križovatke v ich živote, ako sa nielen zmieriť s minulosťou, ale najmä, ako nájsť to, čo im pomôže žiť kvalitný a plnohodnotný život v novej krajine, nájsť svoj cieľ.

Prinášame vám rozhovor s lektorkou Victoriou Jeffs o tom, čo Križovatky predstavujú a ako pomáhajú ľuďom po celom svete.

Tak najprv, o čom sú Križovatky?

Križovatky sú kurzom pre ľudí, ktorí prežívajú určitú zmenu, špeciálne pre tých, ktorí sú v tranzitnom programe. Veľa ľudí sa ocitne v ťažkostiach, ako napríklad utečenci, alebo sa v živote dostane do fázy, keď potrebuje urobiť dôležité rozhodnutia. Križovatky pomáhajú týmto ľuďom objasniť situáciu, v ktorej sa nachádzajú, a tak sa môžu lepšie rozhodnúť o ich ďalšom životnom smerovaní.

Akým aktivitám sa počas kurzu venujete?

V Križovatkách je veľa psychológie, pretože my všetci sme ľudia. Základný princíp Križovatiek vychádza z citátu Marka Twaina. Mark Twain je slávny americký spisovateľ, napísal diela ako Tom Sawyer či Huckleberry Finn. Je pre nás národnou ikonou, je veľmi vtipný. A práve on vyslovil myšlienku, ktorú považujem za veľmi hlbokú, povedal: ‚Dva najdôležitejšie dni v tvojom živote sú: deň, keď si sa narodil, a deň, keď prídeš na to, prečo.‘ Tento citát považujeme za akési logo našej spoločnosti, voláme ho Deň dva, pretože chceme, aby ľudia zistili, prečo sú na svete. Verím, že každý sa narodil z nejakého dôvodu. Myslím si, že nezáleží na tom, odkiaľ človek pochádza, čím si v živote prešiel, nezáleží na tom, čo urobil alebo čo mu niekto iný povedal, narodil sa s veľmi konkrétnym cieľom.

Ako pomáha program Križovatky utečencom vyrovnať sa so svojou minulosťou?

Utečenci sú ľudia. Z našich štúdií a práce s ľuďmi po celom svete vieme, že bolesť neprichádza so žiadnou príchuťou, inak povedané: nemá príchuť jahody, citrónu či čerešne. Bolesť je bolesť. A bolesť, ktorú som vo svojom živote prežila ja, ste neprežili  so mnou, rovnako, ako bolesť, ktorou ste prešli vy, som nezažila ja. Ale to, čo máme spoločné, je, že sme prežili bolesť. Využívaním príkladov a učením toho, ako dnes môžeme zmeniť svoju minulosť, chceme ľudí naučiť princípu: Chcem zmeniť svoje myslenie! K tomu však musia začať vnímať veľa pozitívnych skúseností. Mám na mysli, vziať osobnú zodpovednosť za to, čo sa v mojom živote stalo. Ak to urobím, vlastne tak liečim mnoho bolestivých vecí, ktoré prichádzajú s negatívnymi skúsenosťami. Svet je plný ľudí, ktorí zažili bolesť a majú hrozné skúsenosti, ale rozhodli sa to prekonať, pretože vo svojej mysli majú jednu vec: majú cieľ, našli dôvod, prečo sa narodili a rozhodli sa: Nedovolím, aby mi tie hrozné skúsenosti zabránili dosiahnuť môj cieľ.

Myslíte si, že klienti sú pripravení na nový život, ktorý ich čaká?    

Myslím si, že ETP tu urobilo obrovskú prácu, úprimne. Verte mi, pracovala som s úplne prvou skupinou utečencov, ktorá tu bola, a títo klienti si vedú naozaj výborne, pretože tu majú skvelých psychológov, sociálnych pracovníkov, výborných učiteľov a fantastického manažéra. Všetci tu spolupracujú, a tak utečenci v ETC majú z toho úžitok. Križovatky nie sú o tom, aby sme to nahrádzali, chceme to posilniť. A výsledok toho, že sa dopĺňame a spolupracujeme, ste dnes mohli vidieť.

Cítim tu veľa pozitívnej energie. Aké však majú klienti podľa Vás reálne šance uplatniť sa v novom živote v novej krajine?

To je výborná otázka. Je to pre nich rovnaké ako pre každého, kto nemá vzdelanie a nevie jazyk. Imigranti, keď prídu do akejkoľvek krajiny, napríklad: keby som ja prišla na Slovensko, zrejme by mi povedali, že nedostanem prácu, lebo nehovorím po slovensky. Takže to by bola moja prvá povinnosť. Je to prirodzené právo. Klienti odchádzajú a sú realistickí, to sa mi páči a musím znova podotknúť, akú skvelú prácu tu robia zamestnanci ETP, pretože klienti pochopili, že sa musia naučiť jazyk, musia získať vzdelanie, lebo inak nedostanú dobrú prácu. Oni totiž majú svoje túžby. Včera sme pracovali na osobnostnom rozvoji, čo sa im veľmi páčilo, pretože myšlienka porozumenia samému sebe je cesta, ako komunikovať a lepšie porozumieť ostatným.

Utečenci majú veľmi silnú túžbu byť úspešní, pretože to nie je len príležitosť. Mnohí z nich sú vo veľmi zlej situácii, niektorí museli opustiť členov svojej rodiny, niektorí boli dokonca svedkami smrti svojich príbuzných. Takže do tejto zmeny chcú priniesť česť a rešpekt a povedať si: beriem tú príležitosť, idem na to.