Život vo vlastnom

Navštívili sme majiteľov svojpomocne postavených domčekov v Rankovciach. Boli sme zvedaví, čo majú za tých pár mesiacov bývania vo vlastnom nové. Výsledok? Hľadajú prácu, terén za domčekom si upravili ako záhradku a tešia sa z tečúcej vody v dome.

Michal Hada má ukončené dvojročné vzdelanie v odbore murár, viac ho však láka práca s deťmi a mládežou, s ktorou má vlastné skúsenosti. Michal má za sebou dobrovoľnícku činnosť pre ETP Slovensko, spoluprácu s organizáciou Človek v tísni či s  Iuventou, Slovenským inštitútom mládeže. Keď príde na rad otázka, či si nechce pokračovať v štúdiu, aby mohol získať prácu, o ktorej sníva, Michal odpovedá, že by veľmi rád, nerobí mu problém ani dochádzanie do Košíc, no výdavky spojené so štúdiom by nemal z čoho zaplatiť. Preto je preňho najdôležitejšie nájsť si prácu.Pravidelne kvôli tomu chodí do komunitného centra a informuje sa o voľných pracovných miestach. Michal hovorí aj o ponukách práce, ktoré dostal od rôznych ľudí, a verí, že aspoň jedna sa naplní. Aj ďalší majitelia domčekov sa snažia rodinný rozpočet obohatiť o príjmy – Rudo je zamestnaný obcou v rámci aktivačných prác a Jana, Emilova žena, v auguste nastúpila na dobrovoľnícku činnosť ako asistentka do komunitného cetra, zatiaľ čo Emil ostal doma s deťmi. Hoci je forma zárobku odlišná, jedno majú spoločné – pocit zodpovednosti – musím pracovať, aby som zaplatil pôžičku.

Každý z domčekov, ktoré sa v minulom roku postavili, je iný, zariadený podľa vkusu majiteľa. Lukáš si ešte v zime kúpil za usporené peniaze novú pec, Michal si vymaľoval kuchyňu na modro a Rudova matka, pani Jana si za domom zriadila malú záhradku, kde si dokáže dopestovať rôznu zeleninu – túto sezónu sú to paradajky, kapusta, paprika, mrkva či petržlen. O záhradku sa treba starať, na to však pani Jana odpovedá, že to takto robila vždy, hoci na ňu susedia občas zvláštne pozerajú. Mať zeleninu dopestovanú vo vlastnej záhradke nie je otázkou veľkosti pozemku ani sociálneho pôvodu, ide o to mať vzťah k vlastnému kusu pôdy.