Zachránili psíka, ubránili sa vlkom, prešli pavučinou

Kristínka je psík (akože). Vanesa zasa zlá panička (akože), ktorá svojho Dunča bije. Timea a Anastázia sú dobré dievčatá (naozaj aj akože), ktoré psíka zachránili a vytvorili mu šťastný domov. 

Aj túto scénku uviedli deti z Luníka IX počas predstavenia Divadlo na Deviatke. Štvorica dievčat si ju sama vymyslela, aj zahrala. Avšak k tomu, aby tvorili, ich príťažlivo inšpirovali americkí herci z Dramatic Adventure Theatre, ktorí s nimi štyri dni pracovali.

„Deti sme vyzvali, aby vymenovali problémy, ktoré vidia vo svojom okolí a nepáčia sa im,“ rozpráva Christen Madrazo, riaditeľka pre program a vzdelávanie súboru Dramatic Adventure Theatre z New Yorku. „Autonehody, drogy, alkohol, zlomené srdcia, rodičia, ktorí sa hádajú, týranie zvierat…., pohotovo odpovedali deti. Teda, poďme si to všetko zahrať, povedali sme im a s potešením sme sledovali, ako im to ide,“ pokračovala Christen.

Za každý úspech deti pochválili, ak to nešlo, pomohli im, poradili, povzbudili, ukazovali, ako na to. Len čo deti jednu úloh dokončili, už mali pre ne novú. Ešte príťažlivejšiu, zábavnejšiu, náročnejšiu.

Raz sa mali pohybovať ako starí ľudia, inokedy boli kozmonautmi, potom nahnevaní ľudia, o chvíľu zas takí, čo skrývajú tajomstvo. Páčilo sa im, že sa mohli vžívať do nových postáv, vymyslených prostredí, fantastických situácií. Obor v jaskyni, ktorý bol smutný, lebo sa ho báli, ich naučil karate, aby sa ubránili vlkom. Vtáčiky im ukázali, ako sa dá baletným krokom prehopkať nad hlbokou priepasťou po pavučine, ktorú snovali nebezpečné pavúky. Na vrchole vysokánskej hory uspali  piesňou vládkyňu Mesiaca a jej dcéry a chorej mamke doniesli vzácny liek – mesačné svetlo.

Napriek skvelej zábave bol deň pred vystúpením krízový. Po štvorhodinových denných tréningoch na deti doľahla únava a na stoličkách zaspávali. Ale i tak chceli pokračovať, aby mohli vystúpiť s tým, čo sa naučili. Zakaždým, len čo zaznelo „One, two, three, four, five! Action!“ boli na nohách a svieže.

„Stálo to za to,“ povedala po predstavení trinásťročná herečka Vanesa. „Herci sú senzační. Teším sa,  že k nám prídu aj o rok.“