Začarovaný kruh! Chudobný Milan žije zo 7 eur, sníva o kariére učiteľa

Nový Čas 1.8.2013  – Milan Hudák (30) z osady v Moldave nad Bodvou chce učiť deti. Prihlásil sa preto na denné štúdium na strednej pedagogickej škole.

Automaticky tak však Milan prišiel o mesačné sociálne dávky, pohrozili mu, že ho vyradia z evidencie na úrade práce. Prišiel by tak o jediný príjem 62 eur, od ktorého je závislých šesť ľudí. Márne hľadá riešenie, ako si splniť sen a zmaturovať. Milan Hudák sníva o vzdelaní, aby pomohol deťom z osady v Moldave nad Bodvou, z ktorej sám pochádza.

Zatiaľ ich učí bez ,papierov‘ v tamojšom komunitnom centre, no túži zmaturovať na pedagogickej škole. „Baví ma to. Už ako malý som sa hral na učiteľa. Predškolákov učím po maďarsky alebo slovensky, a tiež pomenovania farieb či tvarov. Školákom pomáham s úlohami, čítame si rozprávky. Máme tu počítačový krúžok a rozprávame sa aj o histórii Rómov,“ opisuje celodennú prácu v centre Milan Hudák.

Zatiaľ ich učí bez ,papierov‘ v tamojšom komunitnom centre, no túži zmaturovať na pedagogickej škole.V zime nemal topánky

Deti za ním chodia aj počas prázdnin. „Voľno nemám, aktivity sú aj počas júla a augusta,“ teší Milana, ktorý priznal, že tiež do školy občas nešiel. „Nemohol som, pretože som napríklad v zime nemal topánky, ani kabát. V bezradnosti potom človek ľahko skĺzne do letargie a nemá sny. Ani veľa detí z osady predtým nevedelo snívať. V dospelosti chceli byť len zametačmi. Teraz, keď majú rôzne záujmy, aj ich sny sa zmenili. Chcú spievať, hrať,“ konštatuje Milan.

V jednoizbovom byte žije s otcom Vojtechom, sestrou Veronikou a jej troma deťmi – Martinom, Brunom a Mauricusom. „Mamka zomrela pred rokom,“ smutne hovorí Milan, ktorý zatiaľ o založení vlastnej rodiny neuvažuje. „Chcem vyštudovať, to je môj cieľ. Ale dokopy máme aj s otcom a so sestrou príjem 372 €. Zaplatíme nájom, elektrinu a stravu a už peniaze nie sú. Mne ostane na mesiac sedem eur,“ vyratúva Milan, ktorého snom je dostať sa na večerné štúdium.

Márne hľadá riešenie, ako si splniť sen a zmaturovať.Zo svojho terajšieho príjmu 62 eur by ho však nezaplatil. „Ročné školné stojí 150 €. Ďalšie výdavky by boli na cestovné, pretože škola je v Košiciach dvakrát týždenne. Mesačne by som teda potreboval okolo 50 €. Kde na to však vziať,“ krúti hlavou Milan, ktorý aj oblečenie získal z charity. „Mám podporu otca aj súrodencov. To ma motivuje, aby som si maturitu urobil. Myslím, že je to splniteľné,“ verí Milan.

Autor fotografií: Robo Hakl, Nový Čas