Začala sa medziregionálna konferencia občianskych organizácií

Päť národov, jedna komunita. Zväčšujeme možnosti, zmenšujeme rozdiely. Tieto myšlienky z bannerov Karpatskej nadácie Maďarsko na nášho ETP Slovensko dokonale vystihujú zámer medzinárodnej konferencie občianskych organizácií karpatského regiónu, ktorá sa  začala dnes a pokračuje zajtra v hoteli Roca v Košiciach.

Na konferenciu v rámci projektu Karpatská platforma občianskych organizácií a vytvorenie medziregionálneho centra pre sociálne začlenenie v karpatskom regióne prišlo viac ako päťdesiat zástupcov štyridsiatich občianskych organizácií z Maďarska, Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Zámerom konferencie je pomôcť pri rozvoji a rozšírení aktivít neziskových organizácií, ktoré pôsobia v marginalizovaných komunitách vidieckeho prostredia, predovšetkým v odľahlých oblastiach zúčastnených štyroch krajín.

Po tlačovej besede konferenciu otvoril H.E. Henk Cor van der Kwast, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Holandského kráľovstva v Slovenskej republike. Ocenil, že konferencia sa zameriava na regionálnu spoluprácu a sústreďuje pozornosť na marginalizovaných a chudobných.

Účastníkov privítal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a takisto ocenil význam konferencie.

Zanietené slová o potrebe aktívnej občianskej spoločnosti predniesol lekár, spisovateľ a  publicista Péter Hunčík. „Nedovolíme lídrom, aby nás viedli do neistoty … Dnes, v 21. storočí si každý z nás musí uvedomiť veľkú zodpovednosť,“ povedal okrem iného.

Prezident Karpatskej nadácie Maďarsko Sándor Köles sa prítomným prihovoril na diaľku.

Zámery konferencie predstavila a činnosť participantov projektu – Karpatskej nadácie Maďarsko, ETP Slovensko, Brány Karpát Poľsko a Karpatskej nadácie Ukrajina priblížila Márta Rakusz z Kárpátok Alapítvány.

V neskorších popoludňajších hodinách sa v panelovej diskusii preberali témy, ktoré sú  špecifické pre jednotlivé krajiny v medziregionálnych súvislostiach.

Všetky vystúpenia na konferencii grafickou skratkou s obrazom a textom pohotovo zaznamenávala na flipcarde Kata Máthé z Maďarska so spolupracovníčkou.

Konferencia pokračuje zajtra prácou v skupinách.

 

INTER-REGIONAL MEETING_Kosice_2. -3. 10. 2018_Program

Partneri projektu:

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt karpatok alapitvany logo   Súvisiaci obrázok    Logo       

Projekt podporili Medzinárodný vyšehradský fond (www.visegradfund.org), Ministerstvo zahraničných vecí Holandského kráľovstva (www.minbuza.nl), Nadácia Roberta Boscha a grant od Nadácie Inštitútu otvorenej spoločnosti v spolupráci s OSIFE Nadácií otvorenej spoločnosti.

RBosch_logo