Výlet do Viedne

Dnes nastúpilo v Košiciach do vlaku päť najšikovnejších dievčat z Luníka IX, ktoré sa pravidelne zúčastňujú na workshopoch projektu Deviatka žije!, aby sa odviezli do Bratislavy a potom do Viedne.  V Bratislave sme sa mali možnosť na otvorení výstavy shuttle vlaku stretnúť s rakúskym veľvyslancom. Následne sme do tohto vlaku nasadli a odvezli sa do Viedne. Zajtra máme v pláne navštíviť zoo, technické múzeum a centrum Viedne. V piatok doobeda si pozrieme Schonbrunn a poobede nás už čaká cesta vlakom domov.

Na výlet deti pozval multimediálny umelec Oto Hudec, ktorý so svojím tímom  vedie  náš projekt Deviatka žije! a tvorivo spolupracoval aj na projekte TRAM. Tento projekt kultúrneho spojenia Viedne a Bratislavy pripravili pri príležitosti viacerých významných výročí v roku 2018 Rakúske veľvyslanectvo, Rakúske kultúrne fórum a Curatorial Studies Institute. V pravidelnom vlakovom spojení ÖBB/ZSSK medzi Hauptbahnhof Wien a Hlavnou stanicou Bratislava jedenásťkrát denne premáva galéria súčasného umenia a kultúrne centrum. Poslaním projektu TRAM je podporiť kultúrnu mobilitu, ale aj poskytnúť cestujúcim netradičný umelecký zážitok obohacujúci cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Prostredníctvom tohto výletu chceme deťom z Luníka IX ukázať rôznorodosť umenia a zároveň ich inšpirovať pri tvorení vlastného umeleckého diela, ktoré bude súčasťou ich sídliska.