Veda v osade

Podujatie Veda v o sade v rámci festivalu vedy Európska noc výskumníkov zavíta tohto roku aj medzi deti, mládež a dospelých vo Veľkej Ide, na Luníku IX v Košiciach a na Budulovskú v Moldave nad Bodvou. Noc výskumníkov, ktorú organizuje Občianske zduženie Equity v spolupráci so Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity už ôsmy rok prináša vedu aj tým, ku ktorým vedci a výskumníci bežne neprichádzajú, ľuďom žijúcim v chudobných lokalitách a rómskych osadách.

Už vo štvrtok 28. septembra sa popoludní v komunitnom centre ETP vo Veľkej Ide uskutoční vedecká show, na ktorú sa prídu pozrieť deti, dospelí obyvatelia osady a pracovníci ETP.

Ďalší deň, v piatok 29. septembra navštívia výskumníci komunitné centrum mesta Košice na Luníku IX, kde bude stretnutie s klientmi ETP, ich deťmi a starostom Luníka IX.

Vedecká show atraktívnym, často zábavným spôsobom približuje vedu a jej zaujímavosti. Tohto roku pozostáva zo šiestich blokov: Kto žije na dne potoka, Hady nie sú slizké a žaby sa nemenia na princov, Čo nás môžu naučiť naši predkovia, Čo skrývajú kamene, Fyzika okolo nás z pohľadu žiakov a Nie je kameň ako kameň. Aktérmi show sú vysokoškolskí pedagógovia z rôznych univerzít na Slovensku, stredoškolský učiteľ a vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied.