V rómskej osade vyrástli vďaka pomoci štyri nové domy

Boldava nad Bodvou 21. decembra (TASR) – Tri dni pred Vianocami odovzdali pracovníci ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj do užívania domčeky štyrom rómskym rodinám. Rodiny prišli o bývanie v auguste 2011, keď ich chatrče zachvátil požiar. Posledné štyri mesiace strávili členovia rodín na stavenisku.Mesto prenajalo pozemky, každej rodine o rozlohe 100 metrov štvorcových. Na štvrtine tohto pozemku si rodiny na začiatok postavili malé domce. Hneď ako sa im podarí získať ďalšie finančné prostriedky, môžu si svoje domčeky postupne rozširovať.
Odborne rodinám pri stavebných prácach pomáhal stavebný manažér ETP Slovensko, nákup stavebného materiálu umožnili bonusy zo Sporiaceho programu Nadácie otvorenej spoločnosti a mikropôžičky od neziskovej organizácie Habitat for Humanity, pitnú tečúcu vodu budú mať vďaka sponzorskému daru Cirkvi Ježiša Krista, elektrinu vďaka daru poslankyne Európskeho parlamentu Moniky Smolkovej.
„Tieto štyri rodiny boli dočasne umiestnené v našom komunitnom centre. Rozhodli sme sa preto postaviť im domčeky spolu s nimi, využijúc pri tom všetky možné finančné zdroje a všetkých našich partnerov – sponzorov,“ povedala riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková.
Pri výkopových prácach a uprataní staveniska, pomohli rodinám osadníci z rómskej osady Budulovská, vrátane členov známeho Divadla z chatrče a to vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu. Skromné domčeky si vlastnými silami postavili osadníci z rómskej osady, ľudia, ktorí posledných dvadsať rokov, až na jednu výnimku, nemali stabilnú prácu a sú považovaní za nezamestnateľných.
Zástupca primátora Moldavy nad Bodvou László Iván pripomenul, že mesto poskytlo postihnutým rodinám pozemok. „Nedá sa síce povedať, že sú to domy, je to núdzové riešenie. Ale model, ktorý sa tu zaviedol sa môže rozšíriť. Dôležité je to, že rodiny od začiatku stavby boli pri tom a cítili, že stavajú si vlastný príbytok,“ dodal Iván.
Celkové náklady na stavebný materiál na jednu bytovú jednotku neprevyšujú 4000 eur. Projektový koordinátor ETP Slovensko Slávo Kutáš zdôraznil, že v tomto prípade nešlo len o sponzorskú akciu. „Každej rodine sme poskytli mikropôžičku v sume 1200 eur. Táto pôžička je bezúročná navyšuje sa len o inflačný koeficient a splácať ju budú štyri roky, tak aby boli schopní ju splatiť. V prípade, že by sa tie rodiny dostali z najhoršieho, majú možnosť svoje domčeky rozšíriť a zveľadiť,“ povedal Kutáš.
V jednej miestnosti v rodine Emila Kuču tak teraz žije päť osôb. „Predtým sme bývali v chatrči, teraz je to lepšie. Budeme mať aj elektrinu a časom si dorobíme aj kúpeľňu a ďalšie izby,“ pochválil sa Kuča a dodal, že je rád, že Vianoce už môže prežiť rodina v novom domčeku.

Upozornenie: TASR ponúka k správe fotoreprotáž, zvukový záznam a videoreportáž.