Tucet rodín z Luníka IX si sporí na dom

„Chceli by sme od architektov, aby vytvorili dom, ktorý bude možné stavať na dve – tri etapy. Najprv sa môže postaviť základný domček, ku ktorému sa budú dať postupne dostavovať ďalšie  priestory,“ povedal Martin Jerguš z Útvaru hlavného architekta mesta Košice na našom dnešnom stretnutí s klientmi na Luníku IX, na ktoré prišiel aj s pani Markovou z Magistrátu mesta Košice.

„Chceli by sme začať stavať čo najskôr,“ ozval sa jeden klient a ďalší súhlasne prikyvovali.

„Viete, že program je nastavený tak, že najprv musíte na svoju vkladnú knižku pravidelne dvanásť mesiacov sporiť dohodnutú sumu,“ vysvetľovala Izabela Mačátová, ktorá sa v ETP spolu s Monikou Sinuovou venujú projektu na Luníku IX. Kto dodrží podmienku sporenia, dvanásť mesiacov bude spolupracovať, nadobudne právoplatné stavebné povolenie, potom môže dostať od ETP mikropôžičku a pustiť sa do stavby.

Padali ďalšie otázky:

„Kde dostaneme pozemky?“

„Ako veľké budú naše domy?“

„Budú poschodové, alebo bungalovy?“

„Musíme sa tam potom presťahovať všetci z bytu, alebo môže náš terajší byt ostať deťom?“

A prichádzali odpovede:

Kde si klienti budú môcť kúpiť pozemky, bude jasné až po odsúhlasení nového územného plánu mesta, na ktorom sa pracuje. Isté však je, že to budú mestské pozemky, na ktorých je infraštruktúra.

Ráta sa, že rodinný dom bude mať 40 – 50  štvorcových metrov s tým, že ho bude možné rozširovať.

Či budú domy poschodové, alebo nie, to závisí od klientov, avšak bolo by vhodné dohodnúť sa na jednotnom pláne, aby nová štvrť aj dobre vyzerala. Takisto závisí od klientov, či ich dom bude jedno – dvoj alebo trojgeneračný.

K desiatim rodinám, ktoré si už založili vkladnú knižku a začali sporiť, pribudli dnes ďalšie dve, takže už dvanásť rodín z Luníka IX si odkladá peniaze na svoj budúci dom, ktorý si  svojpomocne postavia.