Tlačová správa: Schopné deti pre svoju komunitu (online prezentácia projektov)

V piatok 25. 6. 2021 o 17:00 večer sa môžete tešiť na ďalšie online podujatie z dielne ETP Slovensko. Tentokrát budú žiaci a študenti z mentorského programu Schopné deti prezentovať svoje projekty, ktoré majú za cieľ zlepšovať životné prostredie v komunite. Pripoja sa deti a mladí z komunitného centra vo Veľkej Ide, z Košíc z Luníka IX, zo Starej Ľubovne aj z Rankoviec. Projekty, na ktorých intenzívne pracujú v posledných týždňoch, pripravovali pod vedením vedúcich komunitných centier a mentorov a diskutovali o nich aj so samosprávou a miestnymi spolupracovníkmi. Ako externé konzultantky na environmentálne a projektové témy sa zapojili Simona a Janka z Baterkárne v Trnave (o.z. SaUvedom). Partnersky sa na projekte podieľajú aj ECAV Rankovce a košické o.z. Keď môžem pomôžem.

Dávid Korčkovský, mentor a vedúci KC v Starej Ľubovni – Podsadku hovorí o priebehu projektu: “Bolo veľmi zaujímavé sledovať ako naše deti a mládež, chcú zmeniť prostredie okolo komunitného centra. Ako najväčší prínos vidím súdržnosť – každý jeden pridal ruku k dielu. Už sa tešia kedy budú zbierať úrodu zo záhonov, ktoré sme vysadili.”

ETP Slovensko mentorský program prevádzkuje už od roku 2009, od roku 2016 pribudla aj inovácia vo forme online mentoringu. Aktuálne je v lokálnom mentorskom programe a v online mentoringu zapojených viac ako 70 detí a mladých vo veku 12-20 rokov. “Piatkové prezentácie budú pre viaceré deti a mladých prvou takouto skúsenosťou s verejným vystupovaním. Poctivo sa na piatok pripravujú a tešia sa, že sa budú môcť pochváliť tým, na čom pracujú. Každý zo štyroch projektov sa realizuje vo verejnom priestore. Súčasťou podujatia bude aj kvíz o životnom prostredí a klimatickej zmene.” vysvetľuje riaditeľka ETP Slovensko Veronika Poklembová.

Simona s Jankou z Baterkárne zhodnotili skúsenosť spolupráce na projekte “Sme neuveriteľne poctené, že sme mohli byť súčasťou tohto krásneho projektu. Deti sú naša budúcnosť a je nevyhnutné ich učiť, že sme všetci súčasťou prírody. My ju potrebujeme viac ako ona nás. Snaha a nápady detí nás veľmi potešili, vymysleli výborné projekty pre svoju komunitu, na ktorých vedia stavať aj do budúcnosti.. Nebudeme ale nič prezrádzať, aby sme vám nepokazili zážitok z piatkového prenosu. ”

Link na tento online event bude dostupný na internetovej a facebook stránke ETP Slovensko a tiež priamo v udalosti (https://www.facebook.com/events/872207400036474). Svoje otázky budete môcť účinkujúcim posielať na internete cez stránku eventu alebo priamo cez zoom.

____

Projekt ‘Schopné deti pre svoju komunitu’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

kontakt: etp@ke.etp.sk, Veronika Poklembová 0918 832 724, Petra Kurutzová: 0917 179 638