Srdcom vedci na Luníku IX

Tričko s nápisom Srdcom vedec si Peter Šottník z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského zaiste neobliekol iba preto, že taký bol slogan Noci výskumníkov. Z ôsmich ročníkov podujatia Veda v osade, ktoré Lydka Šuchová z Equity organizuje ako súčasť Noci výskumníkov, prišiel do rómskych osád so skupinou ďalších vedcov už šiestykrát. Tohto roku aj medzi našich klientov vo Veľkej Ide a na Luníku IX. Prečo?

„Aj pre mňa je to poučné a zaujímavé. Človek takto získa pochopenie pre problémy ľudí z vylúčeného prostredia. Našimi najvďačnejšími divákmi sú malé deti, na všetko zvedavé.  Mám radosť, keď im môžem ukázať a hravo vysvetliť niečo z môjho odboru, geológie. Že napríklad z kameňov, okolo ktorých bežne chodíme, môžu byť dôležité výrobky, ako sklo či betón. Na stretnutiach sledujem vzťah ľudí, ktorí pracujú s deťmi v osadách a je to pre mňa silný zážitok. Skláňam sa pred týmito ľuďmi,“ hovorí odborník na baníctvo a ťažbu nerastných surovín.

Podobnou nadšenkyňou je paleontologička, docentka Natália Hlavatá Hudáčková, ktorá tohto roku doviedla aj svoju násťročnú dcéru, aby zažila, ako to chodí v rómskych osadách.

Je veľmi sympatické, že s vedeckou show prichádzajú medzi rómske deti aj mladí adepti vedy a medzi svoji rovesníkmi môžu šíriť skúsenosti a zážitky, ktoré tu získavajú – že aj tieto deti sa chcú čo najviac dozvedieť, naučiť. Len im treba trochu pomôcť,  napríklad i tak, že sa k nim správajú priateľsky a dovolia im siahnuť si na živé alebo vzácne exponáty.

Na Luníku IX vytvorili vedci s našimi klientmi – dospelými i deťmi takmer rodinnú atmosféru. Predviedli niekoľko zaujímavých a na pohľad atraktívnych pokusov, zapojili do nich aj deti, zodpovedali na otázky, ponúkli na pohladenie korytnačku či hada. Deťom sa to nesmierne páčilo a boli uveličené. Len babka Mária zobrala pred hadom nohy na plecia…

Potom sa rozprúdila debata. Prispel do nej aj starosta Luníka IX Marcel Šaňa a hosťom porozprával o súčasnosti a budúcnosti tohto ošarpaného sídliska, plného chudoby a smutných ľudských príbehov, ktoré sa onedlho má šancu stať sídliskom ako ktorékoľvek iné.