Spolu budujeme nielen domov, ale aj nádej

Ladislav (29) a Ivana (25) majú spolu dve dcéry, Jasmínu a Nelu. Žijú v osade v Rankovciach v dome Ivaniných rodičov, kde okrem nich býva aj jej sestra. Ivana a Laco sa rozhodli, že chcú bývať vo vlastnom dome. Od začiatku výstavby však prešli už viac ako 3 roky, a keďže pôžička bola pre manželov nereálna, stavba stála.Pár sa tak rozhodol, že peniaze si našetria a využijú možnosť mikropôžičky, ktorú začnú od decembra splácať sumou 50 eur mesačne. Podľa Ivaniných slov sa im v dedine spočiatku smiali, dnes sú pre mnohých inšpiráciou a mikropôžičku by radi dostali aj ďalší ľudia z osady. Lacovi pomáha na stavbe otec s bratmi a v súčasnosti pracujú na výstavbe strechy. Najväčšou výzvou k tomu, aby dom dokončili, je pre Ladislava a Ivanu vlastná studňa, už totiž nebudú musieť chodiť niekoľkokrát denne po vodu. „My si to ešte asi nevieme predstaviť,“ hovorí Ivana.

Ondrej (23) so ženou Mariannou (23) a deťmi Vierkou a Ondrejom začali svoj vlastný domov budovať už pred 4 rokmi. Práce na dome sa však príliš nehýbali, pretože títo dvaja mladí ľudia nemali dostatok financií na všetko, čo bolo treba spraviť. Ondrej so ženou a dvomi deťmi zatiaľ žijú u Marianniných rodičov v dome, ktorý má iba 2 izby. Keď prišla možnosť zapojiť sa do projektu združenia ETP Slovensko Z chatrče do 3E domu, ponuku radi prijali. Združenie im pomáha s dokončovacími prácami na dome a stavba sa hýbe podstatne rýchlejšie. Ondrej nie je vyučený murár, pracovné skúsenosti má len z príležitostných brigád, a preto je rád, že mu pri stavbe pomáha nielen rodina, ale aj odborný dozor Ondrej Sameľ z vedľajšej obce. Rodinka sa už teraz teší na svoj nový domov, v ktorom bude okrem 4 izieb aj kúpeľňa s tečúcou vodou, čo je pre nich úplne nová skúsenosť. Domček by chceli Ondrej a Marianna dokončiť v novembri 2013.
Lukáš (23) sa od ostatných staviteľov, zapojených do projektu, niečím odlišuje. Jeho rodinku zatiaľ tvoria len 2 členovia, on a manželka Michala (19). Lukáš sa rozhodol, že najprv vybuduje domov, a až potom prídu na rad deti. Keďže nemal dosť peňazí na  to, aby začal dom stavať sám, zapojil sa do projektu Z chatrče do 3E domu. Nový dom bude mať kuchyňu na prízemí a 2 izby v podkroví. V súčasnosti manželia žijú u rodičov, kde v 2 izbách býva okrem nich aj Lukášov brat a 2 sestry, celkovo 7 ľudí. Lukáš je vyučený murár, no prvú ozajstnú prax má až pri stavbe vlastného domu. Dodnes v tomto odbore nepracoval, no verí, že po dokončení stavby si prácu murára nájde a uplatní skúsenosti, ktoré pri stavbe získal.

Emil (20) so ženou Janou (22) a 2 malými deťmi býva u rodičov, v dome, ktorý má len 1 izbu. Emil sa preto rozhodol, že chce so svojou rodinou bývať sám. Využil možnosť zapojiť sa do Sporiaceho programu a získať mikropôžičku. Na stavbe strávi Emil spolu so svojím otcom denne 6 hodín. Rovnako ako ostatní majitelia domov v Rankovciach, spolupracujúci so združením ETP, sa teší na svoj nový domov, ktorý by mal byť hotový do konca  novembra.

Rudolf (45), jeho manželka, syn Rudo a tri malé vnúčatá nemali nikdy vlastný domov. Prebývali na rôznych miestach, okrem iného aj v unimobunke bez elektriny a vody. Od roku 1989 sa Rudolfovi nedarilo zamestnať sa. Jeho rodina žila iba zo sociálnych dávok alebo z príležitostných brigád. Už o dva mesiace, pred Vianocami 2013, sa Rudolf so svojou rodinou presťahuje do nového domu v Rankovciach, ktorý si vlastnoručne postavili. Peniaze na výstavbu si požičal od ETP Slovensko, časť si nasporil. Jeho skúsenosť prinesie nádej ďalším rómskym rodinám.

Michal (20) tento rok absolvoval strednú školu, odbor murár, a ako dobrovoľník pracuje s rómskou mládežou, vedie klub pre miestnych študentov. Michal býva so svojou družkou Valériou a malou dcérkou v rodičovskom dome, kde žije spolu 8 ľudí v 2 izbách, okrem Michala totiž s rodičmi bývajú aj jeho 3 súrodenci. Michalovým snom bolo postaviť pre svoju rodinu vlastný dom, preto sa rozhodol využiť možnosť mikropôžičky a stal sa tak jedným z prvých majiteľov domov v Rankovciach, zapojených do projektu Z chatrče do 3E domu