SCHOPNÉ DETI – MENTORSKÝ PROGRAM

Cieľom mentorského programu Schopné deti je inšpirovať študentov zo sociálne vylúčených komunít učiť sa, aby si rozšírili svoj obzor, víziu svojej budúcnosti a mali pozitívny vplyv na komunitu. Je to proces neformálneho odovzdávania poznatkov, budovanie a podpora chránenca v oblasti vzdelania, práce, kariéry a profesionálneho rastu.  ETP Slovensko kladie dôraz na to, aby žiaci pochádzajúci z prostredia generačnej chudoby úspešne ukončili základnú školu a plynule prešli na štúdium na strednej škole, aby sa zlepšila ich školská úspešnosť a aby sa uplatnili na trhu práce. Aktuálne je mentorského programu Schopné deti je zapojená mládež zo Starej Ľubovne a Košíc – Luníka IX.

Kto je mentor?

Mentor je taký človek, ktorý je ochotný obetovať časť svojho času a energie a pomáhať niekomu inému, aby sa v živote rozvíjal a lepšie uplatnil. Môže to byť učiteľ, vysokoškolák, stredoškolák, sociálny pracovník, lekár, zdravotná sestra, policajt, kuchárka, umelec, technik, vrátnik … Mentor má prajnú a priateľskú povahu, je bez predsudkov a k svojmu chránencovi pristupuje s porozumením. Mentori spolupracujú našimi s kolegami v komunitných centrách  v Starej Ľubovni a v Košiciach na Luníku IX.

 
Čo hovoria o svojej skúsenosti Schopné deti a ich mentori a mentorky?
Mentor/ka pomáha so vzdelávaním – Betka a jej mentorka Veronika

„Pani mentorka mi pomáha so školou, úlohami a keď ju požiadam, tak mi dá tiež rady do života. Keby som nemala mentorku, bolo by to určite ťažšie s učením,“ opisuje Betka. S mentorkou často trávi aj voľný čas. „Najviac sa mi páčilo na výstave obrazov,“ dodáva. „Mentor by sám seba, podľa mňa, nemal identifikovať, či zamieňať s rolou učiteľa, ale skôr s rolou skúsenejšieho kamaráta, ktorého rady vychádzajú z individuálnych potrieb chránenca a nie z učebnicového návodu,“ uzatvára mentorka Veronika.

Mentor/ka posúva hranice – Eva a jej mentorka Monika

Vďaka mentoringu sú rómske deti viac motivované a ochotné prekonať svoje vlastné hranice. Evka je príkladom, prečo je dôležité, aby sa mentoring stal jedným zo základných prvkov vzdelávania detí z komunít. Úspešne ukončila strednú školu so zameraním na sociálnu prácu, dnes študuje na vysokej, neskôr získala prácu ako vedúca komunitného centra v Rankovciach. „Mentoring posúva hranice medzi majoritou a minoritou, otvára klientom nové možnosti zážitkov a poznania a posúva ich vo vzdelávaní,“ hovorí mentorka Monika. „Vnímam, že mentoring mi ponúkol nové zážitky, dal mi nové priateľstvá, ukázal mi, ako žije majorita. Mentoring ma posunul veľmi ďaleko a mentorka mi pomáhala hlavne so vzdelávaním,“ dodáva Evka.

 
Mentor/ka rozširuje obzory – Izabela a jej mentorka Martina

„Vďaka mentoringu objavujem veci, o ktorých som doteraz nevedela. Mentoring mi ponúka nové možnosti trávenia voľného času,“ vraví Izabela. Spolu s mentorkou si napríklad vyskúšali aj Jump arénu v Košiciach. „Prostredníctvom mentoringu dokážeme deti naučiť to, na čo v škole nie je priestor. Snažíme sa im ukázať čo najviac možností, kde všade sa vedia realizovať, čo všetko sa dá naučiť aj mimo školy. Tieto aspekty v deťoch podporujú sebavedomie a rozvíjajú komunikáciu, hlavne v majoritnej spoločnosti,“ opisuje mentorka Martina.

Mentor/ka je sprievodcom na ceste – Jožko a jeho mentor Dávid

„Najväčší prínos vidím v oblasti vzdelania. Keď som potreboval doučiť sa, tak mentor mi bol nápomocný. Bez mentoringu, neviem, či by som bol na strednej škole. Cítim, že vďaka mentoringu som ďalej ako moji rovesníci,“ opisuje Jožko. Jožko ukončil strednú školu v súčasnosti ma už svoju rodinu. Nejaký čas žil s rodinou v zahraničí, ale vrátil sa domov. Momentálne si hľadá stabilnú prácu vo svojom obore.  „Aj keď náš vzťah mentora a chránenca oficiálne skončil, keď Jožko žil v zahraničí, ale vďaka nášmu priateľstvu sme stále v kontakte, dá sa povedať, že toto puto sa nikdy nepretrhne. Radí spomíname na staré časy a zážitky, ktoré sme spolu zažili, “ dodáva Jožkov mentor Dávid.

 

Mentor/ka môže zmeniť život – Barborka a jej mentorka Janka

Vďaka prítomnosti mentoriek sa život Barborky zmenil k lepšiemu. Vďaka svojej šikovnosti a podpore dospelých sa jej podarilo prestúpiť na lepšiu základnú školu v centre mesta v Starej Ľubovni, chodila do ZUŠ-ky a pravidelne sa stretávala alebo skypovala so svojou lokálnou aj online mentorkou. Dnes študuje na konzervatóriu v Košiciach. „Predovšetkým som začala viac veriť sebe. Ak niečo chceš, musíš sa o to aj sám pričiniť, “ hovorí Barborka, ktorá sa stala vzorom vo svojej komunite, inšpirovala ďalších, napríklad aj svoju sestru, ktorá už na konzervatóriu v Košiciach študuje tiež.

Mentor/ka pomáha objavovať talenty – Simona s mentorkou Veronikou

„S pani mentorkou si veľmi rozumieme, pomáha nám s učením, lebo naša mama chce, aby sme sa učili a mali dobrú budúcnosť. Učíme sa zábavnou formou , často chodievame do mesta na vychádzky alebo pracujeme na projektoch. Mentorka mi učivo stále pomaly vysvetlí, tak, aby som tomu naozaj porozumela. Vysvetľuje niekedy lepšie ako učiteľka v škole,“ hovorí Simona. „Vzájomná dôvera sa buduje po malých krôčkoch, no z nich potom vznikajú pevné vzťahy. Len ľudia, ktorí sa rešpektujú sa môžu navzájom motivovať a inšpirovať,“ dodáva mentorka Veronika.

 

Mentor/ka pomáha budovať vzťahy  – Tomáš a mentor Ľubo

Tomáš, Patrik, Kristián a Viktor sú dôkazom, že kde je prítomná vytrvalosť a podpora zo strany okolia i mentora, môžu dokázať aj na prvý pohľad nemožné veci. Hoci pochádzajú zo segregovanej osady v Rankovciach, všetci štyria sú dnes zamestnaní. Tomáš úspešne ukončil Strednú odbornú školu Alejovú v Košiciach, Patrik a Tomáš sú zase nadaní hudobníci. Počas svojej kariéry absolvovali turné po Európe s Idou Kellarovou. Kristián sa zase našiel v práci s deťmi a pomáha pri misijnom pôsobení v obci. „Naučil som sa, že sa nemusím báť. Mentor Ľubo mi pomohol zlepšiť sa v komunikácii a doučoval ma,“ spomína Tomáš. Mentoring tvorí vzťahy medzi ľuďmi a búra mnohé predsudky a bariéry. Aj keď už títo chlapci nie sú dnes v mentorskom programe, kontakty a vzťahy s mentorom i medzi nimi navzájom naďalej pretrvávajú.

Mentor/ka je pozitívnym príkladom – Marika a mentorka Stela

Všetci potrebujeme pozitívny príklad. Ak chceme, aby aj mladí z rómskej komunity študovali a neskôr chodili do práce, musíme ich podporiť , byť im príkladom a pomôcť im začleniť sa. Mentorka Stela pomáha Marike prekonávať jazykovú bariéru, bráva ju na nové miesta a pomáha jej lepšie sa prepojiť s majoritou. „Rada trávim čas v komunitnom centre s ostatnými dievčatami a mentorkou. Veľa sa hráme, ale zároveň sa aj pripravujeme na vyučovanie v škole. Najlepšie sú však výlety, na ktorých sa stále veľa smejeme,“ opisuje Marika. Momentálne navštevuje Marika základnú školu vo Veľkej Ide a ešte nevie, čím by chcela byť v dospelosti. „Verím, že spoločne na to prídeme a zistíme, či bude kozmetička, pani učiteľka, lekárka alebo moja budúca kolegyňa – sociálna pracovníčka,“ dodáva mentorka Stela.

 

 

Ako sa môžete zapojiť?

Aktuálne na mentoring nemáme projektové financovanie a mentori s nami spolupracujú ako dobrovoľníci. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o možnostiach spolupráce – ozvite sa nám na schopnedeti@schopnedeti.sk

Nemôžete sa stať mentorom, no radi by ste projektu Schopné deti pomohli?

Darujte nám financie na jeho propagáciu, na nákup pomôcok pre mentorované deti v komunitných centrách a na pokrytie ďalších nákladov. Veríme, že aj vďaka vášmu daru čaká Schopné deti lepšia budúcnosť. Ďakujeme!

https://etp.darujme.sk/1297/

 
Kde sa viete dozvedieť viac o našej práci s deťmi a mládežou?

Sledujte nás na facebook.com/etpslovensko alebo sa prihláste na odber nášho newslettera.

alebo instagram účty, ktoré spravujú mladí v spolupráci s kolegami v komunitných centrách: instagram.com/deviatka_zije alebo instagram.com/schopnedetizpodsadku

 
Aktivity mentorského programu Schopné deti boli od roku 2019 podporené v projektoch:

Projekt Schopné deti – mentorský program sa realizoval vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Účastníkmi projektu  boli žiaci ZŠ a SŠ z Rankoviec, Starej Ľubovne, Veľkej Idy a Košíc-Luníka IX. Viac ako 20 mentorov dlhodobo mentorovalo žiakov, aby dosiahli čo najlepšie školské výsledky, viedli ich k zodpovednosti k vzdelaniu a k plánovaniu budúcnosti.

Celkový rozpočet: 208 603,58 EUR, Trvanie: 5/2019 – 1/2023

Projektová zmluva zverejnená na crz.gov.sk

Projekt Schopné deti pre svoju komunitu bol podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Žiaci a študenti z komunitného centra vo Veľkej Ide, z Košíc z Luníka IX, zo Starej Ľubovne aj z Rankoviec zapojení do mentorského programu Schopné deti pripravili a na online podujatí odprezentovali svoje projekty, ktoré majú za cieľ zlepšovať životné prostredie v komunite.

Dátum realizácie: 10/2020 – 3/2021, predĺžený do 6/2021

 

Donori mentorského programu:

  

 

 

ČLÁNKY Z AKTIVÍT