Rozprávka pred očami – Prvý raz v Romathane

„Ideme do divadla!!! Do Romathanu!,“ tešili sa drobce zo Šace a z Veľkej Idy. Celkom dobre nevedeli, čo ich čaká, ale podľa toho, čo im v komunitnom centre a v škole povedali, malo to byť niečo úžasné. Udejú sa im pred očami rozprávkové veci… A k tomu zahrajú ozajstní muzikanti…

Ani jedno z detí ešte v divadle nebolo. Ani ich rodičia. Do Košíc, rovno pred divadlo Romathan, ich doviezol autobus a tam ich aj čakal.

„Môj päťročný Mirko už týždeň doma rozpráva len o divadle. Nevedel sa dočkať dňa, keď tam bude,“ hovorí mama Pavlína Janová zo Šace. Sľubuje, že synčeka aj sama bude brávať do divadla.

Keď v sále zhaslo svetlo, na pódium vystúpili herci v kostýmoch a začal sa odvíjať rozprávkový dej, sála, plná detí,  stíchla. V hľadisku zostali od úžasu pootvorené ústočká a oči viseli na javisku.  Profesionálni rómski herci vedia, ako malých divákov zaujať. Vyčkajú na reakciu, nechajú pauzu na smiech, potlesk. A keď zahrali husle, cimbal a všetky ostatné inštrumenty, predškolákov a malých školákov bralo do tanca.

 „Aj ja chcem byť herečkou“,  „Joj, ako dobre, že sme tu boli!“, „Aké krásne!“, to boli detské reakcie. Mamky boli dojaté z radosti svojich detí, ba aj im sa rozprávka páčila.

Príbeh hry Čarovný klobúčik je o tom, ako dobrý škriatok splnil tri želania, ale chcel za to, aby obdarovaní  uhádli hádanku.  Poučné: Nič nedostávame zadarmo.

Keď za veľkého potlesku herci a hudobníci odišli, na javisko vystúpili deti. Bez fotky – spomienky na prvú návštevu divadla, to nemohlo byť, aj keď sa ponáhľali na autobus.