Rómsky festival v Moldave zakázali

romovia.sme.sk, 22.8.2014 – Organizátori hudobného festivalu chceli otvoriť osadu Budulovská ľuďom, mesto nie.

BRATISLAVA. „Miesto, kde chceli organizovať festival, je veľmi nebezpečné.“

Primátor Moldavy nad Bodvou István Zachariaš (SMK) s týmto zdôvodnením zakázal festival v tamojšej rómskej osade týždeň pred jeho termínom.

Primátor desaťtisícového mesta na východe Slovenska tvrdí, že koná iba na odporučenie polície. „V prípade potreby by sa tam nedostala požiarna technika ani sanitka,“ vysvetľuje.

Trvalo to

Organizátori oznámili usporiadanie podujatia ešte v máji.

„Keď sme za primátorom prišli prvý raz s myšlienkou júnového festivalu v osade, tak nás požiadal, aby sme zmenili dátum,“ hovorí hudobník Matúš Vallo, ktorý v minulosti organizoval podobné festivaly v rómskom gete Šobov pri Banskej Štiavnici alebo Klenovci neďaleko Rimavskej Soboty.

V júni bolo prvé výročie policajnej razie v moldavskej osade. Primátor potvrdil vtedy SME, že nechce, aby sa koncertmi pripomínali policajné zásahy. Napokon však nepomohol ani posun.

„Ešte som nezažil, aby polícia, ktorá za naše peniaze dohliada na pochody neonacistov, zakazovala kultúrne akcie,“ povedal Vallo zo skupiny Para.

„Nemali sme žiadne náznaky, že by mesto festival nechcelo, začiatkom augusta nám ponúkali aj pomoc pri usporiadaní podujatia,“ hovorí Martin Vavrinčík z mimovládnej organizácie ETP, ktorá v osade Budulovská dlhodobo pôsobí.

Mrzí ho, že mesto im zákaz oznámilo krátko pred konaním akcie, keď už mali všetko pripravené.

„Je nám ľúto, že predstavitelia mesta vnímajú toto miesto ako nebezpečné na organizovanie kultúrneho podujatia. Rozhodnutie rešpektujeme.“

Sklamanie neskrýval ani Michal Kaščák, ktorého Agentúra Pohoda festival spoluorganizovala.

„Sme v šoku, veríme, že festival sa uskutoční.“ Podľa neho si lokalitu nevyberali pre raziu.

„Chceli sme ukázať, že aj na mieste, ktoré sa stalo negatívne známe pre zásah polície, môže existovať tolerancia.“

Náhradu nedá

Festival podporilo veľvyslanectvo USA, záštitu nad ním prevzal prezident Andrej Kiska.

„Kancelária prezidenta má informáciu od organizátorov, že akcia v Moldave nad Bodvou môže byť zrušená s tým, že hľadajú alternatívne riešenie,“ reagoval na zrušenie Kiskov hovorca Peter Petrus.

Náhradné priestory pre festival mesto neplánuje poskytnúť.

„Organizácia ETP mi povedala, že je pre nich dôležité, aby sa to konalo v rómskej osade, nemá preto zmysel uvažovať inak,“ povedal Zachariaš.

Počas leta už zamietol v osade koncert Českej filharmónie, ktorá tam chcela vystúpiť so speváčkou Idou Kelarovou a rómskym detským zborom.

Vyše šesťdesiat policajtov zasahovalo vlani v osade v rámci pátracej akcie. Nenašli žiadnu hľadanú osobu, po razii ostali desiatky zranených. Miestni hovorili o pomste za konflikt v osade dva dni pred ňou.

Inšpekcia pochybenie policajtov nenašla, ombudsmanka Jana Dubovcová áno. Postup polície preveruje Generálna prokuratúra.

Autor článku: Rudolf Sivý

Foto: o. z. Equity