Rómske deti z Moldavy nad Bodvou sa pripravujú na vystúpenie v Bruseli

Česká umelkyňa rómskeho pôvodu Ida Kelarová a jej hudobná skupina prichádza pravidelne do Moldavy nad Bodvou, kde sa venuje rómskym deťom z osady Budulovská. Aj v týchto dňoch, 26. – 28. marca 2012, s nimi pracovala na hudobno-tanečnom vystúpení, s ktorým pôjdu už o pár týždňov (18. apríla 2012) vystupovať do Bruselu v rámci osláv Medzinárodného dňa Rómov (http://ec.europa.eu/culture/news/20120306conference-roma_en.htm).

Podujatie je súčasťou konferencie „Od segregácie k integrácii“  a organizuje ho Európska komisia. Pre talentované deti, z ktorých sa mnohé začali venovať umeniu len pred niekoľkými rokmi, je takto podaná pomocná ruka jedinečnou možnosťou ako vystúpiť z každodennej reality. Okrem tohto hudobno-tanečného vystúpenia budú Slovensko v Bruseli reprezentovať aj členovia Divadla z Chatrče. Odohrajú svoju autentickú hru „Kúsok z môjho života“ inšpirovanú životom v osade, s ktorou už vzbudili hlboké emócie po celom Slovensku.

ETP Slovensko, ktoré organizačne zastrešuje umelecké aktivity mladých moldavských Rómov verí, že v Bruseli sprostredkujú dôležitý odkaz: umenie pomáha budovať mosty medzi skupinami s odlišným spôsobom života a mentalitou a podporuje integráciu rómskej menšiny. Deti a mladí ľudia, ktorí sa v Moldave aktívne venujú umeniu, skrývajú v sebe obrovskú energiu a svojou prácou vzbudzujú nádej.

Aktivity mladých ľudí z Divadla z chatrče a spoluprácu ETP Slovensko s Idou Kelarovou si všimli aj reportéri z francúzskej televízie euronews , ktorá vysiela v ôsmych jazykoch do celého sveta (www.euronews.com). Natočili krátky dokument na tému ako umenie môže prispieť k efektívnejšej integrácii detí zo znevýhodneného prostredia do spoločnosti.

Pani Ida Kelarová a občianske združenie MIRET (www.miret.cz) veľkou mierou prispeli tiež k materiálnej pomoci pre Komunitné centrum v Moldave nad Bodvou a jeho klientov. V rámci svojho workshopu na gymnáziu „Adalbert Stifter Gymnasium“ v rakúskom Linzi prezentovali rómsku kultúru s cieľom pomôcť osade Budulovská. Medzi študentmi vznikla myšlienka organizácie veľkej zbierky. Šatstvo a nábytok bol dovezený do Moldavy v stredu 28. marca 2012. Týmto im veľmi pekne ďakujeme.