Rómske mamičky

Tehotenstvo je pre ženu úžasná vec, byť matkou je zodpovednosť. Ale byť rómskou matkou je niečo mimoriadne. Prečo? Asi preto, lebo rómske matky majú v sebe niečo zvláštne – sú plodnejšie.

V komunitnom centre Moldava nad Bodvou absolvujú školenie pod názvom mladé mamičky, mladé dievčatá, ktoré plánujú otehotnieť. Tento kurz nenavštevujú len bezdetné dievčatá, ale aj mamičky, ktoré ešte plánujú druhé dieťa. Mladé mamičky sa učia o zmene tela od prvého mesiaca tehotenstva až po pôrod, o prebaľovaní dieťaťa, čo s radosťou absolvovali aj oteckovia, o šestonedelí ako aj o detských chorobách.

V našej osade školenie mladé mamičky (aj oteckovia) s radosťou privítali. Nikdy predtým také veci nepočuli. Niekedy prídu aj druhovia mladých mamičiek a s radosťou sa zapoja do našej diskusie. Začali sme s deviatimi dievčatami, z ktorých už päť aj porodilo. Keď som sa ich opýtala, čo im dal kurz mladé mamičky, odpovedali: „Išli sme rodiť s tým, že sme už vedeli čo nás bude čakať, vedeli sme čo máme robiť pri bolesti, dali ste nám všetky informácie o priebehu pôrodu a vedeli sme aj to, že bez bolesti sa rodiť nedá, Ďakujeme“. Keď som tie slová počula vedela som, že naša práca má zmysel.