Rómske deti hrajú divadlo

Divadlo z chatrče je názov divadelného predstavenia, ktoré zajtra uvedú mladí Rómovia. Vzniklo v rámci aktivít miestneho komunitného centra v rómskej osade v Moldave nad Bodvou. Predstavenie sa začne o 14.30 hod. v moldavskom Mestskom kultúrnom stredisku.

KOŠICE. Dramatický krúžok komunitného centra v osade Budulovská financuje nezisková organizácia ETP Slovensko. Je určený pre mladých Rómov a okrem rozvoja osobnosti im umožňuje, aby zmysluplne trávili voľný čas.
Hercami Divadla z chatrče sú amatéri, ktorí nemali v živote šancu vidieť skutočné divadlo. Pre divákov pripravili scénku o vlastnom živote na okraji záujmu spoločnosti. Autorom scenára je rómska komunitná pracovníčka a divadlo je sprevádzané rómskymi piesňami s textami upravenými pre potreby divadla. Predstavením chcú inscenátori bojovať proti stereotypom a xenofóbii. Zároveň má divadlo vo vzťahu k samotným hercom schopnosť integrácie a vnútorného naplnenia, ktoré je nevyhnutné pre zvýšenie sebadôvery ako prvého kroku integrácie.

Zdroj: streda 16. 2. 2011 | ato