Prvé zamestnanie

Janka k nám prišla rovno zo školy a uchádzala sa u nás o prácu v Stánku pod Spišským hradom. Je mladá, a tak som si povedal, že to s ňou skúsim. Dobre viem, aké ťažké je uplatniť sa na trhu práce bez praxe a čerství absolventi to majú ešte ťažšie.

S Jankou som prebrala potrebné veci, ukázala som jej predajné miesto – stánok s remeselnými výrobkami pod Spišským hradom – a upozornila som ju, že momentálne ju môžeme zamestnať v našom sociálnom podniku len na štyri hodiny denne. Tešila sa aj z toho čiastočného úväzku a hneď sme podpísali aj zmluvu.

Keďže Janka mohla byť u nás zamestnaná len na dobu určitú počas letnej sezóny, tak sme spolu hľadali ďalšie možnosti na pracovnom trhu. Klientka nemala jasnú predstavu, kde by chcela pracovať. Takže sme to zobrali zo širšieho záberu a hľadali sme rôzne pracovné ponuky. Skúsili sme napísať aj životopis a žiadosť zamestnávateľovi aj do Krompách, kde sa mi podarilo umiestniť už jednu klientku. Ani nie po týždni Janka prišla a potešila nás správou, že získala pracovnú zmluvu na dobu určitú.

Veľmi ma to potešilo a popriala som jej veľa úspechov v novej práci. Poradila som jej, aby sa veľmi snažila a možno jej firma predĺži zmluvu alebo získa zmluvu na dobu neurčitú. Mladý človek, ktorý nikdy nepracoval a je absolventom, sa musí dvojnásobne snažiť a ukázať, čo v ňom je. Aj keď do toho ide s malou dušičkou, po čase už získa pracovné skúsenosti. Ak je šikovný a ochotný naučiť sa nové veci, časom objaví aj iné pracovné ponuky a dokáže sa na trhu práce pohybovať už s istotou.

Katarína Karakaya, personálna poradkyňa

Klub práce Spišské Podhradie