Prvé kolegyne

Pribudli nám kolegyne. Počujete dobre. V našej stolárskej dielni pracujú okrem mužov už aj ženy. Nemyslíte si, nie sú to žiadne upratovačky ani sekretárky. Pracujú spolu s mužmi pri brúske a hobľovačke. Feministky nám môžu závidieť a milovníci rodových rovností nás môžu pochváliť. Naša stolárska dielňa je definitívne zmiešaná.

Začalo to rozhovormi na ulici a neskôr návštevami v klube práce. Ženy boli vyše piatich rokov nezamestnané. Nechceli odísť za prácou do Čiech, lebo by tým utrpela rodina a smutné by boli najmä školopovinné deti. Keďže v obci je jediným zamestnávateľom stolárska dielňa, klub práce sa obrátil na dielňu. Po vzájomnej dohode začali cielene pripravovať a vytvárať nové pracovné miesta pre prvé dve ženy, priekopníčky v dielni. Keď bolo všetko hotové, manželky a matky sa mohli zamestnať a čo je veľmi dôležité, súčasne ostať doma v dedine. Nikto v obci sa už nečuduje a pravdu povediac aj muži v dielni sa veľmi rýchle obrúsili a nekľajú už toľko. A keď sem tam predsa, tak potichu.

Spolupráca klubu práce so stolárskou dielňou slávila ďalší zo svojich úspechov. Sme presvedčení, že toto víťazstvo na poli zamestnanosti nie je v našej obci posledné.

Mgr. František Perichta, personálny poradca

KP Holummnica