Prosíme o pomoc pre Lukáša

Lukáš je 22-ročný Róm z osady v Podsadku v Starej Ľubovni. V našom komunitnom centre  mal najradšej tvorivé dielne, čo ho viedlo k tomu, že na strednej škole vyštudoval odbor krajčír. Už ako  študentovi sa mu darcovia na portáli Ľudiaľudom vyzbierali na šijací stroj a tak môže šiť  doma. Neskôr viedol v komunitnom centre skupinku chlapcov a učil ich šiť. Na Košických Vianociach 2017 v stánku ETP patrili jeho výrobky medzi najkrajšie.

Vďaka svojej húževnatosti a snu stať sa návrhárom a šiť vlastné modely sme ho zaradili do programu Schopné deti. Za chránenca si ho vybral online mentor Peter zo Žiaru nad Hronom. Neskôr sa Lukáš priznal, že spočiatku bral mentoring ako záťaž, niečo, čo mu komplikuje život. Po čase pocítil zmenu.

Vďaka pozitívnemu vplyvu online mentora a vlastnej pracovitosti sa mu v októbri lanského roka podarilo zrealizovať prvú vlastnú módnu prehliadku. Tlieskala mu plná sála kultúrneho domu v Podsadku, prišiel sa pozrieť aj primátor Starej Ľubovne, ďalší pozvaní hostia a médiá. Aj vďaka medializácii tohto úspechu dostal pracovnú ponuku a pracuje v Centre voľného času v Starej Ľubovni.

V lete plánuje ďalšiu módnu prehliadku v Starej Ľubovni, ktorou chce podporiť projekt Schopné deti. Už teraz  navrhuje a šije nové modely.

„Nachádzam sa v neľahkej životnej situácii. Som chudobný, ale mám motiváciu a silu napredovať, preto prosím ľudí s dobrým srdcom, aby mi pomohli,“ píše vo svojej aktuálnej výzve na stránke ĽudiaĽuďom, ktorou prosí o prostriedky na fotoaparát  a notebook, dôležité pre jeho prácu.

Lukášovi nejde len o osobný úspech. Jeho cieľom je motivovať rómsku mládež, aby sa nebála robiť to, čo ju baví a smelo šla za svojím cieľom.