Praktikantka Kristýna

„Páči sa mi tu. Vidím zmysel práce v komunitných centrách,“ hovorí Kristýna Möhwaldová, študentka Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach, ktorá je v ETP na dvojmesačnej praxi. Je prváčkou magisterského štúdia na Teologickej fakulte v odbore Etika v sociálnej práci. Jej snom je venovať sa deťom a mládeži ako sociálna pracovníčka.

„Rada pomáham,“ zdôvodňuje, prečo sa rozhodla ísť v živote touto cestou.

„Zaujímajú ma ľudia, ktorí sa pohybujú na okraji spoločnosti. Sú mi čímsi blízki, možno svojou bezprostrednosťou, otvorenosťou, ľudskosťou,“ pokračuje.

Zvlášť sympatickí sú jej Rómovia. Doma, v južných Čechách, stretáva integrovaných Rómov,  chcela však spoznať i tých, ktorí žijú v osadách. Keď si vyberala miesto na prax, v rámci programu Erasmus sa sústredila na Slovensko. Obrátila sa na splnomocnenca pre rómske komunity a ten jej odporúčal niekoľko pracovísk. Preštudovala si ich weby a výročné správy a rozhodla sa pre ETP.

„Obdivujem zapálený tím ETP. Oceňujem, že ma ako praktikantku nenechávate v komunitných centrách len prizerať sa, ale dovolíte mi, aby som si aj sama vyskúšala prácu,“ rozpráva.

Kristýna bola najprv v Rankovciach, potom v Starej Ľubovni, krátko v košickej kancelárii a napokon vo Veľkej Ide.

Trochu ju prekvapuje, že na Slovensku sa menej ľudí dobrovoľnícky zapája do sociálnej práce. V Čechách, ako tvrdí, za ďakujem pomáha v sociálnej práci a pri vzdelávaní omnoho viac ľudí…

„Som nadšená deťmi v komunitných centrách. Sú také spontánne, úprimné, neboja sa prejavovať city. Mám sa od nich čo učiť,“  vraví.

Prax v ETP ju utvrdzuje v tom, že práca s vylúčenými komunitami je veľmi užitočná a príťažlivá.