V rankovských domoch čakajú na namontovanie batérie

V štyroch domoch, ktoré si štyri rankovské rodiny vlastnoručne postavili a od lanských Vianoc v nich aj bývajú, tento týždeň už potečie voda.
Predpokladom na pustenie vody bolo zapojenie elektrickej energie k domom. Na namontovanie čakajú nové batérie, ktoré sa kupovali práve dnes. Rodiny usilovných staviteľov sa už nemôžu dočkať okamihu, keď im namiesto nosenia vody vo vedrách postačí otočiť kohútikom vodovodu.

Aby v Rankovciach v svojpomocne postavených domoch v rámci projektu Budujeme nádej, mohli mať napojenie na vodovod, najprv bolo treba vybudovať studňu. Stavby  sa ujalo ETP Slovensko s finančným príspevkom Humanitárneho programu Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní na Slovensku. Studňa v týchto dňoch čaká už len na oplotenie a môžu sa napájať rodinné domy.

Majitelia si domy postavili s pomocou mikropôžičky ETP Slovensko, ktorú pravidelne mesačne splácajú. Základom pôžičkového fondu je dar americkej charitatívnej organizácie Habitat for Humanity a ďalšie dary. Nemalou čiastkou  prispeli a pravidelne prispievajú súkromní darcovia cez slovenský darcovský portál dobrakrajina.sk.

V súčasnosti je v Rankovciach rozostavaných deväť ďalších domov, ktoré si budúci majitelia takisto stavajú sami a financujú ich s pomocou mikropôžičiek ETP Slovensko. S administratívnymi vybavovačkami staviteľom pomohla Františka Ondrášiková, terénna sociálna pracovníčka obce a zástupkyňa miestneho občianskeho združenia Pre lepší život. V troch z deviatich domov sa už podarilo vytiahnuť múry.

Počas zimy sa však neodporúča na stavbe  pracovať, preto tieto dni rankovskí stavbári nakupujú materiál. „Keď je materiál doma, múry sa vytiahnu za týždeň,“ tvrdí Ondrej Sámeľ, ktorý na rankovských staveniskách od začiatku výstavby domov dbá, aby sa všetko robilo presne tak, ako treba.