Podstatné je, že ja verím

Monika Sinuová hovorí s klientkou nášho programu Budujeme nádej na Luníku IX. Časť 1.

Elenka Horváthová má 27 rokov, je vydatá a má  jedno dieťa, čoskoro štvorročného Jožka. Do nášho programu Budujeme nádej na Luníku IX vstúpila len nedávno. Keď sa o ňom dozvedela, neverila, že také niečo naozaj môže byť.

„Dom na Luníku IX a ešte k tomu vlastný ? Nereálne!“, hovorila si a váhala.

Vyrástla medzi majoritou na sídlisku nad Jazerom v Košiciach a na Luník IX sa s rodinou presťahovala, keď mala desať rokov. Jej chorá matka vedela, že čoskoro zomrie, a preto chcela byť blízko k príbuzným, ktorých mala práve na Luníku IX. Preto byt predala a odišli tam. Elenka nebola nadšená presťahovaním sa a na všeličo si  musela zvyknúť.

Mamka jej zomrela, keď mala trinásť rokov a ujala sa jej staršia sestra.

Vyštudovala dvojročný odbor potravinárstvo, ale keďže nemohla nájsť prácu a nechcela sa doma nudiť, išla znova do školy na ďalšie tri roky a získala výučný list – mäsolahôdkár. Ešte má v pláne maturitu, avšak čaká, keď malý Jožko nastúpi do školy.

Vydala sa ako dvadsaťtriročná  a zatiaľ to s bývaním nemá ľahké. Vždy na jar sa s rodinou sťahuje k sestre na Luník IX a zimu trávia u svokrovcov v obci Nováčany. V byte na Luníku IX nie je kúrenie a takto to riešia kvôli malému.

„Výstavba domčeka je mňa darom z nebies,“ hovorí.

Začala sa viac zaujímať o projekt a napokon sa prišla pozrieť na jedno stretnutie, ktoré s našimi klientmi mávame  na Luníku IX každý štvrtok. Na druhé už prišla aj s vkladnou knižkou a s prvým vkladom. Na otázku, prečo zmenila názor odpovedala:

„Pýtala som sa, hľadala som informácie a som presvedčená, že to vyjde a budem mať svoj dom. Verím a dúfam, že tí, ktorí vydržíme, si tie domy naozaj postavíme, navzájom si pri stavbe pomôžeme a navzájom si dokážeme domy aj ochrániť“.

Elena vraví, že sa nájdu aj takí, ktorí ich od zámeru odhovárajú, ba dokonca sa im posmievajú.

„Podstatné je, že ja verím! Moja predstava je reálna – chcem len jednoduchý domček s teplou vodou, kúrením a záhradkou. Najdôležitejšie je, že bude môj.