Po výlete

Autobusom precestovali takmer tisícku kilometrov, dvakrát nocovali v hoteli a v piatich mestách mali program. Samozrejme, všade bolo postarané o stravu. Pätnásť detí z Luníka IX sa výletu po trase  Košice – Zvolen – Banská Bystrica – Sereď – Bratislava – Brno a späť domov tešilo a po celý čas sa správalo veľmi pekne.

V reštauráciách boli rovnako slušní ako ostatní hostia. Kde ostatní zachovávali ticho, zmĺkli takisto. V múzeách a na pamätných miestach sa snažili vstrebať čo najviac poznatkov.

Výlet bol zameraný na spomienku na rómsky holokaust a na poznanie rómskej kultúry. Slovo holokaust do výletu nepočuli, vedeli len to, že Hitler bol proti Židom a Rómom. Tu sa o tragédii dozvedeli viac a pri pamätníku sa poklonili obetiam.

Mimoriadne sa im páčilo v Prezidentskom paláci, kde ich sprevádzala pracovníčka protokolu. Dostali darček – odznak a neodopli si ho do konca výletu.

Nadchla ich návšteva Múzea rómskej kultúry v Brne, kde sa takisto podozvedali veľa zaujímavého o svojom národe. (Odtiaľ prinášame fotografie.)

Účastníci trojdňového tematického výletu si vyslúžili sympatie verejnosti. Keď večerali v bratislavskom nákupnom centre Eurovea, majiteľa zaujímalo, kto sú a potom im dal zľavu. Len čo rozhovor začul jeden z hostí, priniesol dvadsať eur na zmrzlinu… Padla vynikajúco.

Počas celého výletu boli horúčavy nad tridsať stupňov. Našťastie cestovali pohodlným, klimatizovaným autobusom, kde im premietali rozprávky, mali omaľovánky a knihy.

Všetko zvládli bez akéhokoľvek problému. Keď v iných mestách stretli Róma, potešili sa: Aha, Róm!

Deťom, ktoré zvyčajne trávia leto len na svojom ošarpanom sídlisku, výlet spríjemnil a obohatil prázdniny. Boli to prevažne deti našich klientov, ktorí si už sporia na stavbu svojpomocne vybudovaného rodinného domu. S týmito dievčatami a chlapcami pracujeme už od mája a okrem iného im hľadáme online mentorov.

 

odujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v rámci projektu Budujeme nádej na Luníku IX – Mosty medzi Luníkom a Košicami.