Personálny poradca je človek…

Personálny poradca je človek, ktorý by mal vedieť pomôcť klientovi nájsť správnu cestu, nájsť správny smer, ktorým sa má vydať, aby sa jeho problém podarilo vyriešiť. Na tejto ceste by mu mal byť oporou, o ktorú sa môže oprieť, keď mu bude najťažšie a nebude vládať kráčať ďalej. Poradca absolvoval množstvo školení so psychológmi a mal by byť na problémy svojich klientov pripravený. No skutočný život je žiaľ iný. Zahrá sa s človekom tak, ako by ho to nenapadlo ani v tom najhoršom sne. A poradca sa ocitne v rozpoložení, s ktorým sa on sám ťažko vyrovnáva, no má poradiť klientovi, ako sa s ním má vyrovnať on. Jeden príbeh:

Mladý 20 ročný rómsky chlapec bol nezamestnaný ako množstvo jeho rovesníkov.

Ako 18 ročný začal pracovať ako asistent v predškolskom klube a neskôr postupným vzdelávaním získal certifikát pre prácu rómskeho asistenta. Finančné a personálne možnosti nášho školského systému žiaľ neumožňujú zamestnať na túto pozíciu, taký počet pracovníkov, ako by ich školy s vysokým počtom rómskych žiakov potrebovali. A tak na svoju príležitosť iba čakal. Dúfal, že jedného dňa aj on dostane kladnú odpoveď na podanú žiadosť o prijatie do zamestnania v tejto oblasti. No skôr, ako by sa to stalo, dostal inú správu. Správu, ktorá zmenila jeho rodine a hlavne jemu samému celý mladý život, ktorý mal pred sebou, na ruby. Začalo sa to nevinným nachladnutím. Po ňom nasledovalo pokašliavanie a sťažené dýchanie, postupne sa pridávala slabosť a dýchavičnosť. Obvodný lekár nariadil bežné pľúcne vyšetrenie v okresnom meste. Výsledok – zväčšené srdce. Nasledovala hospitalizácia na internom oddelení a ďalšie dôkladnejšie vyšetrenia aj vo Fakultnej nemocnici srdcovocievnych chorôb v Bratislave. Diagnóza lekárov – ak sa nepodarí liečbou zastaviť postup patologických zmien na srdci, bude potrebná transplantácia.

Už počas hospitalizácie syna navštívila personálneho poradcu jeho mamka. Nepotrebovala veľa, len sa vyrozprávať niekomu, kto je ochotný ju počúvať a povedať jej zopár povzbudivých slov, ktoré iste tajne chcela počuť: „Nebojte sa, medicína už dnes dokáže veľa, bude to dobré. Váš syn je ešte mladý, zvládne to.“

Po návrate z Bratislavy prišiel za poradcom aj on sám. Prvé otázky boli nesmelé, plné napätia a strachu. No postupne sa ľady roztopili a on sa pýtal na všetko, na čo sa dovtedy iných neodvážil opýtať. Čo to vlastne je transplantácia, ako prebieha, ako to nové srdce dostanú do vnútra, či mu musia otvoriť celý hrudník, odkiaľ sa berú srdcia na transplantáciu, ak dostane srdce od zlého človeka, či sa aj z neho stane potom zlý človek a na záver sa odvážil opýtať aj na to, čo ho asi najviac trápilo – či môže pri transplantácii zomrieť. Poradca má povedať pravdu. Musí to však vedieť povedať formou, o ktorej si myslí, že ju klient rozumovo i emocionálne prijme.

Odvtedy vyhľadáva pomoc poradcu pravidelne. Pomocnú ruku podali aj pracovníčky FSR v obci. Mladý človek do veku 25 rokov nemá nárok na žiadnu dávku finančnej pomoci, pokiaľ býva s rodičmi. Na to, aby mu bol priznaný invalidný dôchodok musí byť určitú dobu práceneschopný. No poplatky za liečbu a lieky bolo potrebné uhrádzať bez ohľadu na tieto skutočnosti. Pracovníčkam FSR sa podarilo vybaviť preddavok dôchodku na preplácanie pokladničných blokov z lekárne za vydané lieky.

Klient a poradca na ich spoločnej ceste budú musieť prekonať ešte veľa prekážok, možno aj tú najťažšiu – transplantáciu. Vedia však, že to budú zvládať spolu. Držte im palce!

Kvôli zachovaniu anonymity klienta iba toto:

personálny poradca v Rudňanoch,

zaradených do programu TVOJ SPIš II