Naši chlapci u predsedu parlamentu

Frederik z Ostrovian a Denis z Veľkej Idy môžu vďaka nadácii Ľudia ľuďom, presnejšie Kamošom z webu, úspešne študovať – „Kamoši“ sa im vyzbierali na cestovné a pomôcky do školy. Nedávno chlapcov pozvala nadácia Ľudia ľuďom do Bratislavy na stretnutie s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim. To bolo radosti!

Do Bratislavy pricestovali vlakom s ostrovianskym mentorom Jankom Hurčíkom. Po večeri v jednej z bratislavských pizzerií sa s hostiteľmi poprechádzali po veľkom nákupnom centre a užili si trošku „bratislavského života“. Frederik si pochvaľoval cestu električkou, ešte nikdy ňou nešiel. Navštívili Ružinovské hodové slávnosti a potom prespali v peknom hoteli. Len čo sa naraňajkovali, už ich čakali priatelia z Ľudia ľuďom, aby im ukázali okolie Dunaja. V reštaurácii UFO sa pokochali výhľadom z výšky na celú Bratislavu. Prešli sa po Novom moste, navštívili Staré Mesto, kde sa naobedovali vo vychýrenej reštaurácii. K hradu a budove Národnej rady SR sa vydali pešo. Cestou sa zastavili pred Prezidentským palácom, kde mali šťastie na slávnostnú výmenu stráží.

Rýchlo nadišlo popoludnie a hlavný bod programu: Stretnutie s predsedom slovenského parlamentu Petrom Pellegrinim. Mali na ňom príležitosť porozprávať o svojich úspechoch v škole a svojich plánoch do budúcnosti. Predseda parlamentu sa zaujímal o program Kamoši z webu a veľmi ho zaujalo, ako v praxi funguje. Po stretnutí zobral hostí, medzi ktorými boli aj iní mladí ľudia, ktorým „Kamoši“ pomohli, do rokovacej sály a ukázal miesto, kde sa schvaľujú zákony. Predseda tlačového výboru návšteve ochotne ukázal všetky priestory Národnej rady SR, aj také, ktoré nie sú verejnosti prístupné. Na záver stretnutia predseda parlamentu deťom poblahoželal k úspechom v škole a podaroval im malé pozornosti.

Pred odchodom z Bratislavy sa ešte Janko s Denisom a Frederikom zastavili na Obchodnej ulici, prezreli si ju a pred cestou sa navečerali. Potom už len nasadli na vlak a cestovali späť na východ. Chlapci si výlet veľmi pochvaľovali. Boli radi, že naživo uvideli naše hlavné mesto a pociťovali za to vďačnosť. Uvedomili si, že mnoho ľudí z ich okolia takúto možnosť nemá.