Naša „trojka“ na Romano drom

Trojicu našich chlapcov – Tomáša Hadu a Patrika Turtáka z Rankoviec a Klementa Čureju zo Starej Ľubovne-Podsadku – čakajú od 30. júla do 13. augusta dva inšpiratívne týždne plné hudby a tanca pod vedením vynikajúcej českej rómskej speváčky, muzikantky a zbormajterky Idy Kelarovej, jej umeleckého tímu a hudobníkov z Českej filharmónie.

Tomáša, Patrika a Klementa si pani Ida vybrala do svojho československého zboru rómskych speváčikov Čhavorenge, keď na jar počas vyhľadávania nových talentov navštívila aj naše komunitné centrá. Chlapcov pozvala aj na svoju letnú školu Romano drom (Rómska cesta), kde sa zíde 60 vybraných talentovaných rómskych detí od 12 do 18 rokov zo sociálne vylúčených lokalít v Čechách a na Slovensku.

V tomto roku sa Romano drom uskutoční na Šlukovsku v severných Čechách. Cieľom letnej školy je naučiť deti, že talent nestačí, treba ho rozvíjať a pracovať na sebe. Účastníkov čakajú workshopy zamerané na rómsku históriu a kultúrne tradície, lekcie zborového spevu, tradičného rómskeho tanca, zasad práce s dychom pri speve, ale aj zážitkové hry, joga, angličtina.
Projekt Romano drom uskutočňuje občianske združenie MIRET a partnerom projektu je aj ETP Slovensko.

Počas podujatia sa uskutočnia koncerty v severočeských mestách Nový Bor, Rumburk a Děčín.

(Snímky sme si dovolili prebrať zo stránky www.miret.cz)