Naša stážistka Miška

„Online mentoring je vynikajúci projekt a hneď ma zaujal. Doviedol ma k nemu facebook. Zatúžila som sa stať online mentorkou a venovať sa deťom z rómskych osád. Chvíľu som premýšľala, či som na to dosť dobrá,“ hovorí Miška Wenzlová, študentka histórie a medzinárodných vzťahov na University of Aberdeen v Škótsku.

Od marca tohto roku je online mentorkou štrnásťročných dvojčiat Vanesy a Timey z Luníka IX. Naživo sa stretli až cez letné prázdniny, týždeň pred našou Letnou dramatickou akadémiou na Drienici, kde bola pravou rukou našej projektovej koordinátorky  Majky.

„Vanesa sa ku mne hneď rozbehla a objala ma,“ popisuje Miška prvé stretnutie. Dovtedy s dievčatami komunikovala iba cez sociálne siete. A nielen s nimi. Keď sa sestry pochválili svojim kamarátom, ako zábavne sa s Miškou učia cez internet angličtinu, pozbierala sa jej celá kopa detí. „Učila sme sa cez pesničky a rôzne hry. Moje dievčatá boli nadšené a pýtali si domáce úlohy.“

Bratislavčanka Miška za celý svoj dvadsaťtriročný život nepoznala zlú rómsku rodinu. Vnímala, že v televízii zobrazujú Rómov škaredo, ale bolo jej to čudné. Jej adoptovaná sesternica je tiež Rómka a je skvelá.

V lete pred matúrou na Bilingválnom gymnáziu C.S. Lewisa v Bratislave sa vybrala so skupinkou spolužiakov na východné Slovensko do rómskej osady, aby pre tamojšie deti urobili tábor. Cez deň boli s deťmi a večer chodili do rodín, kde ich prijali veľmi srdečne. Bratislavským  stredoškolákom tento týždeň priniesol veľkú inšpiráciu.

„Uvedomila som si, ako veľmi mi prekáža, že títo ľudia žijú v chudobe. A že je obrovská priepasť medzi možnosťami, aké mám ja a aké majú oni. Uvedomila som si, že rada by som pre nich niečo urobila, ale nevedela som ako. Až online mentoring mi ukázal cestu,“ rozpráva.

Miške jej štúdium dáva veľa možností na uplatnenie sa kdekoľvek vo svete. Ale, ako vraví, donedávna sa nevedela rozhodnúť, ktorým smerom by sa vlastne mala uberať.

Po pármesačnej skúsenosti online mentorky začala uvažovať, že by sa chcela pohybovať práve v prostredí segregovaných ľudí, pretože to jej dáva zmysel. Chcela si to vyskúšať, a preto prišla do ETP na mesačnú stáž. Okrem toho, že urobila množstvo dobrej roboty a denne sa stretávala so svojimi dvojčatami, brávala ich do mesta a cez spoločné zážitky sa zbližovali, ešte viac sa v nej prehĺbilo presvedčenie, že táto práca má naozaj veľký zmysel.