Mladí  hostia zo západného Slovenska navštívili  rómske osady

Srdečné, poučné a veľmi podnetné – také boli tri dni prvého októbrového týždňa pre  študentov Spojenej školy na Mokrohájskej ulici v Bratislave a piatich rómskych chlapcov a ich pedagógov zo Základnej školy v Plaveckom Štvrtku.  Obe skupiny sme pozvali   na návštevu našich komunít v rámci projektu Komunita na ceste k prosperite.

Spojená škola na Mokrohájskej ulici poskytuje vzdelanie telesne postihnutým žiakom a je výnimočná svojím integračným prístupom a dosiahnutými výsledkami. Mnohí z jej bývalých žiakov sú dnes inžinieri, právnici, pedagógovia. Žiaci z Plaveckého Štvrtka navštevujú v tomto školskom roku deviaty ročník a čaká ich rozhodnutie o ďalšej životnej ceste.

Cieľom osvetovo vzdelávacieho podujatia bolo priblížiť žiakom a študentom život ľudí  v marginalizovaných rómskych komunitách a budovať cestu k vzájomnému spoznávaniu a tolerancii.

Prvá zastávka bola v komunitnom centre v Rankovciach. Potom sa hostia poprechádzali  v bývalom kúpeľnom parku v Herľanoch a po večeri si mladí Bratislavčania, Štvrtčania i Rankovčania pozreli zaujímavé a vtipné predstavenie Divadla Portál O pyšnej princeznej.

Na druhý deň sa k hosťom pridali dievčatá z komunitného centra Košice – Šaca s vedúcou Jarkou a spoločne sa zvítali v komunitnom centre vo Veľkej Ide s tamojšími deťmi  a vedúcou Luckou.  Skamarátili sa pri spoločných tvorivých aktivitách – niektorí zhotovovali náramky z gumičiek, iní zdobili drevené šperkovnice.

Potom nasledovala  úplne iná časť programu – návšteva  rómskej osady, kde ľudia žijú vo veľmi  ťažkých  podmienkach.  Z tvárí mladých ľudí sa dali prečítať pocity udivenia, smútku a účasti so životom  obyvateľov  osady.  Omnoho veselšie zážitky poskytla návšteva Košíc, spoločný obed, prehliadka historického jadra a  exkurzia v zábavnom technickom centre Steel Park , kde  láka vyše päťdesiat  exponátov z  hutníctva, fyziky, chémie či geológie. Po krátkom  oddychu  a občerstvení  sa šlo do Steel  Areny  na hokejový zápas Ligy majstrov. Náročný, ale veľmi obohacujúci deň sme zakončili večerou v pizzerii.

Posledný, tretí deň, sme sa šli pozrieť do komunitného centra v Moldave nad Bodvou. Prvotné obavy z osady Budulovská sa rozplynuli v momente, keď nás priateľsky privítali vedúca komunitného centra Irma, spolu s pomocníkom Igorom. Strach z neznámeho vystriedal úprimný záujem o každodenný  život a problémy ľudí v osade. Diskusia sa rozprúdila a Irma s Igorom otvorene odpovedali na všetky otázky.


Z komunitného centra sa po celý čas ozývala hudba Chalanov z chatrče. Okrem gitár si tento krát pripravili aj klávesy. Chlapci z Plaveckého Štvrtka vedeli, že sú určené im a  hneď sa pridali. Potvrdilo sa, že reč hudby je skutočne univerzálna. Ladilo im to skvelo, aj keď sa  videli prvý raz. Unimobunka komunitného centra sa rýchlo naplnila návštevníkmi a Irma predstavila hosťom aktivity, akými žije tento malý priestor. „Tí, ktorí chcú, môžu tu rozvíjať svoj talent“, povedala.  Najmenšie deti  sme zastihli počas predškolskej prípravy a pochválili sa básničkami, ktoré ich naučila Irma s asistentkou Margitkou.

Pár spoločných skladieb, spoločné foto a obed zakončili trojdňový výlet. Hosťom z Bratislavy a Plaveckého Štvrtka pomohol priblížiť iný rozmer našej krajiny a všetkým nám pripomenul, že porozumenie a tolerancia sú nesmierne dôležité hodnoty.