Máme ďalších 100 detí

V rámci pilotného projektu „Rómske deti poznávajú peniaze“ sme v komunitnom centre v Moldave nad Bodvou vyškolili ďalších 100 nadšených detí, ktoré sa rozhodli šetriť po tom, ako videli svojich rovesníkov sporiť si na vysnívanú vec, ktorú si následne kúpili. Tento projekt podporila Nadácia pre deti Slovenska City BUS.

Do projektu, ktorý prebiehal od 1.3. do 31.8.2011 sa zapojili deti a mládež vo veku od 12 do 25 rokov. Účastníci projektu si zväčša sporili len malé čiastky okolo 10 alebo 20 centov, keďže viac si nemohli dovoliť. Zarážajúce na týchto deťoch je, že medzi ich vysnívané veci, na ktoré sa rozhodli šetriť patrili napríklad: nohavice, botasky, náušnice, lopta, farba na vlasy alebo dokonca 50 rožkov, čo bolo pre mňa priam šokujúce, že nejaké dieťa túži mať doma naraz 50 rožkov.

Jedného dňa za mnou prišlo jedno 14-ročné dieťa z našej osady s plačom, že jeho mladší brat ochorel a jeho rodina nemá peniaze na lieky. Chlapec ma poprosil, či by si nemohol vybrať svojich nasporených 10 EUR, aby jeho mama mohla kúpiť lieky pre mladšieho brata. Mala som slzy v očiach, keď som to počula.

Do tohto projektu však neboli zapojené len deti z osady ale aj deti a mládež z mesta. Aj napriek tomu, že bola táto práca náročná, priniesla dobré ovocie. Väčšine detí sa splnili ich vysnívané túžby a vidieť radosť na ich tvárach je pre nás tou najväčšou odmenou.

Irma Horváthová

komunitná pracovníčka Moldava nad Bodvou