Letná akadémia na Deviatke 2018 – 1

Letná akadémia na Deviatke, sedem dní príťažlivého programu pre deti z Luníka IX, má už za sebou prvé tri dni.

Hneď prvý deň prišli hosťky z Nadácie mládeže Slovenska, ktoré sa najprv stretli s nami, dospelákmi z ETP. Spoločne sme sa zhodli na tom, že organizácie, ktoré sa venujú deťom zo sociálne slabších rodín a pomáhajú im efektívne tráviť voľný čas, by mal podporovať štát. Potom deti vytvárali grafy, ktorými ukázali, akými činnosťami si vypĺňajú čas, koľko z neho zaberajú povinnosti a koľko zábava. Nezabudli spomenúť, že vďaka pestrému programu v komunitnom centre časť svojho voľného času môžu využívať príťažlivo.

S korunou a žezlom Zlatého Amosa 2018 – učiteľa Základnej školy na Drábovej ulici v Košiciach Jána Gála, ktorého v máji detská porota vybrala ako najlepšieho slovenského učiteľa – sa počas druhého dňa akadémie odfotili najprv naši najlepší výtvarníci a potom aj všetci ostatní. Samozrejme, pán učiteľ neprišiel deťom pripomenúť, že onedlho ich znovu zavolá škola, ale mal pre ne zaujímavejšiu úlohu: nakresliť uhlíkom portrét. Vysvetlil im, ako pracovať s uhlíkom, aké sú proporcie tváre a ukázal pár „grífov“, ako dosiahnuť, aby sa kresba podobala na model. Deti to zaujalo, na prácu sa skoncentrovali a potom sa tešili z výsledku. Popoludní pod vedením pána učiteľa na veľkom plátne spoločne vytvorili obraz.

Tretí deň sme s deťmi „vyrazili“ do mesta. Turistický sprievodca Milan Kolcun ich povodil po najkrajších a najatraktívnejších miestach Košíc a všade im porozprával niečo zaujímavé. Pri prehliadke Dómu sv. Alžbety stretli dokonca košického arcibiskupa. Po spoločnom obede sme sa napriek horúčave vybrali na Hrnčiarsku ulicu, kde nás vo svojej dielni veľmi srdečne privítal hrnčiar Igor Macák s manželkou. Každé z detí si vyskúšalo prácu s hlinou, vytvorilo svoje dielko a presvedčilo sa, že hrnčiarstvo je náročné remeslo, ktoré vyžaduje citlivú prácu rúk a dôkladné sústredenie mysle. Všetky detské práce poputujú do pece a keď budú vypálené, deti ich dostanú na pamiatku.

Letná akadémia na Deviatke pokračuje znovu od pondelka a potrvá až do štvrtka.