Letná akadémia na Deviatke 2018 – 2

Po víkendovej prestávke pokračovala v pondelok svojím štvrtým dňom Letná akadémia na Deviatke 2018. Až do štvrtka ponúkla deťom zaujímavo strávené predpoludnia i popoludnia.

Publicistka Jarmila Vaňová porozprávala v pondelok  deťom o svojom živote. O rôznych situaciách, ktoré ju postretli, ako a kam sa v živote posúvala.

„Je potrebné ísť si za svojím cieľom a nevzdávať sa. Na tejto ceste je tvrdohlavosť namieste,“ povedala.

Po prestávke prišiel medzi nás ujo Robo z RTVS, šéfredaktor spravodajstva a publicistiky  košického štúdia Robert Haas a deti postavil pred kameru. Vyskúšali si rolu moderátora, hosťa i kameramana. Spočiatku ich trochu zväzovala hanblivosť, ale potom už „šli“, akoby to robili každý deň.

Utorok bol literárny so spisovateľkou Zuzanou Kuglerovovou a aforistom Ondrejom Kalamárom. Spisovateľka porozprávala príbeh o tom, ako ju prijali Indiáni Dakotovia, ako jej vyháňali z fotoaparátu zlého ducha a ako ju náčelníčka vyprevadila na letisko, čo zažijú iba čestní členovia kmeňa. Zuzana prečítala svoju povesť o princeznej a spolu s Ondrejom zaujali deti aj vtipmi o zvieratkách. Aforista sa previedol aj ako skvelý spevák.  Potom spoločne besedovali o rôznych témach, o akých sa píše v knihách, ba i o tom, ako sa kniha píše. Deti ich pútavé rozprávanie „hltali“ takmer bez dychu.

Rómske deti zo Svidníka so svojou tanečnou majsterkou Janou Haňákovou predviedli rómsky i scénický tanec. Boli oblečené v nádherných šatách, čo obdivovali najmä naše dievčatá a tancovali ľahko, akoby sa vznášali.  Kým sa pripravovali na ďalšie číslo, „rozbalili“ to na parkete naše deti.  Spolu s Jankou sa naučili rôzne tanečné kroky a vymýšľali choreografie.

Úplne najsuper bolo v Opálových baniach Dubník, kam sme šli autobusom. Sprievodca nám ukázal podzemie, kde sa ťaží, resp. ťažil drahocenný opál a porozprával zaujímavé historky o baniach. Upozornil nás, aby sme sa držali pokope, pretože baňa je hotový labyrint s množstvom chodieb a poschodí. V tme sme si svietili baterkami a cestu sme hľadali za pomoci lana. Ukázali nám aj vskutku nádherné opály.

Na skok sme zašli aj do neďalekého múzea v Solivare a potom už nasledoval spoločný obed. V Prešove, po ceste domov, sme sa ešte zahrali. Rozdelili sme sa do skupín a za pomoci otázok, ktoré sme kládli domácim, sme lúštili úlohy. Cesta domov ubiehala pri pesničkách.

Letná akadémie na Deviatke 2018 sa, ako vidno, vydarila. Počas všetkých siedmich dní na ňu prichádzali viac ako dve desiatky detí našich klientov – budúcich svojpomocných stavebníkov – a ich kamaráti. Všetkým sa náš spoločný týždeň páčil a už teraz sa tešia na Letnú akadémiu na Deviatke 2019.