Klement z Podsadku je v Čhavorenge

Známa česká speváčka, muzikantka a zbormajterka Ida Kelarová, ktorá vedie stočlenný  československý spevácky zbor rómskych speváčikov Čhavorenge (z rómčiny Deťom), prišla do komunitmného centra v Starej Ľubovni-Podsadku, aby sa stretla so svojím novým členom zboru Klementom Čurejom a jeho matkou.

Klement má štrnásť rokov a jeho spevácky talent si všimol jeho mentor a vedúci komunitného centra Peter Gomolák. S chlapcom popracoval, natočili demonahrávku a poslali pani Ide. Rómska umelkyňa hneď postrehla, že chlapcovi sa oplatí venovať a rozhodla sa ho prijať do Čhavorenge. Do Podsadku pricestovala, aby si ho vypočula naživo, porozprávala sa s ním a matkou a aby podpísali zmluvu. Tá Klementa, ako aj iných zboristov zaväzuje, že sa musia v škole dobre učiť, nevymeškávať vyučovanie a zúčastňovať sa na vystúpeniach. Prvou Klementovou povinnosťou, zaiste milou, bude cez letné prázdniny dvojtýždňový umelecký tábor, ktorý sa uskutoční v Čechách. Potom ho čakajú vystúpenia po Čechách a Slovensku, medzi inými i veľký koncert s Českou filharmóniou v pražskom Rudolfine.

Ida Kelarová svoj zbor pravidelne dopĺňa a obnovuje, a preto medzi rómskymi deťmi vyhľadáva talenty. ETP s umelkyňou spolupracujeniekoľko rokov a v jej zbore už spievali  viacerí naši klienti.