Slová nie sú potrebné

Vo štvrtok 20. februára sa konala vernisáž v rámci výstavy Časť bez účasti, ktorej sa zúčastnil aj dvadsaťjedenročný Karol Horváth, syn vedúcej komunitného centra v Moldave nad Bodvou, Irmy Horváthovej, aby v galérii Medium prezentoval svoje fotografie z osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Táto výstava je Karolova prvá oficiálna výstava, no verí, že nie posledná.
„Som veľmi rád, pretože tá výstava pre mňa znamenala veľa. Keď som sa dopočul, že mám šancu, aby som sa zúčastnil na jednej oficiálnej výstave, a že ešte v našom hlavnom meste Bratislava, tak prvé čo mi napadlo bolo: konečne, moja práca sa oplatila, aspoň teraz môžem ukázať verejne pre každého moju prácu, to, čo znamená chudoba v osade.“ hovorí Karol.

Medzi vystavujúcimi fotografmi boli aj niekoľkí profesionáli, s ktorými sa Karol  osobne stretol: Profesionálni fotografi, ako aj Šymon Kliman, ma uznal a chválil moje fotografie. Samozrejme, moje fotky majú svoje chyby, ale vraj sa lepším. Bol som tomu veľmi rád, že som sa tam spoznal s ďalšími fotografmi, bol to pre mňa zážitok.“

Účasť na vernisáži dala Karolovi aj ďalšiu skúsenosť, nebáť sa rozprávať pred desiatkami ľudí. A čo chcel Karol návštevníkom svojimi fotografiami ukázať? „Filozofia mojej fotografie a štýl fotenia je, že chcem na fotkách zachytiť tie momentky, ako sa žije každodenný život v osade medzi Rómami. Rád fotím deti a hlavne tváre, pretože deti a ich tváre vedia, ako vyjadriť svoje emócie, pocity. V dnešnej dobe sa nemôžeme pýtať, kto je na fotografii, pretože je jedno, kto je na fotografii, správna otázka by vyzerala takto: ČO VYJADRÍ TÁ FOTOGRAFIA. Človek keď vidí tie deti a vidí tie oči na fotografii, tak slovo odstúpi a na povrch prichádzajú pocity a otázky…“

Výstava Časť bez účasti, na ktorej môžete vidieť aj Karolove fotografie, prebieha do 16. marca 2014. Karol je tiež absolventom nášho fotografického workshopu, ktorý prebiehal v rokoch 2009 – 2011. Jeho fotografie nájdete v publikácii Andal o Dživipen, ktorá vznikla ako výstup zo spomínaného fotografického workshopu.