V ambulancii sa hanbia

Terénnu sestru ETP SLOVENSKO Gabrielu Valentovičovú v komunitách dobre poznajú. Prichádza do nich pravidelne, do každej aspoň raz za mesiac. Vedie kurzy pre mladé mamičky, vysvetľuje, ako sa preventívne chrániť pred chorobami, pred neželaným tehotenstvom, čo môže spôsobovať nedodržiavanie hygieny, aký dopad majú zlé stravovacie návyky, rozpráva sa s klientmi o ich aktuálnych zdravotných problémoch a radí im v nich. „Je zarážajúce, že ženy, ktoré mnoho ráz rodili, sa hanbia chodiť ku gynekológovi a to môže mať veľmi vážne dôsledky,“ hovorí.

V Jesenskom došiel na stretnutie s Gabikou pri káve a keksíkoch tucet žien. Bola medzi nimi aj Csilla Trifontiová (39). Zreferovala, ako sa má po operácii, od ktorej ubehol mesiac a neodpustila si poďakovanie Gabike za to, že práve ona  postrehla, v čom tkvie jej problém a usmernila ju.

Pani Csilla bola ťažko chudokrvná. Trvalo to niekoľko rokov. Bola bledá, slabá, ráno sa budievala unavená. Obvodný lekár ju posielal po všetkých možných vyšetreniach, ale príčinu nezistili. Csilla totiž pred ním zamlčala vážnu skutočnosť – že veľmi často a silno krváca. Nechcela pred ním hovoriť o svojich intímnych, ženských veciach.

Sestra Gabika však vie s ľuďmi hovoriť tak, že pred ňou zhodia zábrany a otvoria sa. Csilla jej spomenula svoje krvácanie a Gabike bolo jasné: „Choďte ku gynekológovi, nech vám vyšetrí maternicu,“ poradila ustráchanej žene. Tá sa spočiatku bránila, ale keď ju poučila o možných dôsledkoch, strach zo ženského lekára v nej vystriedala vážna obava o svoje zdravie, dokonca o život. Nemohla si dovoliť riskovať, okrem dospelej dcéry má ešte dve nezaopatrené deti.

Gynekológ jej po vyšetrení oznámil, že prišla v najvyšší čas. Zistil jej zväčšenú a otočenú maternicu, na ktorej sa vytvorilo päť polypov. Usúdil, že sa môžu premeniť na nebezpečné nádory a navrhol operáciu, ktorou maternicu odstránia. Pre pokročilú anémiu by jej oslabený organizmus nemusel operáciu zvládnuť, preto musela najprv dostať tri transfúzie a niekoľko mesiacov počkať, kým sa to ako-tak spraví. „Teraz, mesiac po operácii, mám taký dobrý krvný obraz, ako nikdy v živote. Cítim, že mi pribúdajú sily,“ hovorí pani Trifontiová.

Už vie, že bolo naivné zamlčiavať najvážnejší prejav svojho ochorenia iba pre ostýchavosť. „Keby ma sestra Gabika neposmelila a nevysvetlila mi všetky súvislosti môjho ochorenia, nešla by som za ženským lekárom. A keby som hneď nešla, už som tu nemusela byť…“ zamýšľa sa.

Všetko však dobre dopadlo a pani Csilla si môže vychutnávať príjemné udalosti, ktoré v blízkom čase čakajú jej rodinu. Vydáva staršiu dcéru Nikoletu, ktorá žije v Plzni a pracuje tam v internetovom zásielkovom obchode. Svadbu pripravujú v miestnom kultúrnom dome a príde na ňu sto dvadsať hostí. V júni predstúpi pred maturitnú komisiu na strednej pedagogickej škole dcéra Noemi, ktorá by rada pokračovala na vysokej škole a študovala špeciálnu pedagogiku, ale pre finančné problémy rodiny sa zamestná. Siedmak Vojtech azda prinesie zo školy slušné vysvedčenie a aj naďalej si bude v okrese Poltár obhajovať prvenstvo v hre na syntetizátor.

hanbia_sa_lek