Igorova cesta k vzdelaniu

Al-Džazíra, jedna z najväčších spravodajských agentúr s osemdesiatimi kanceláriami po celom svete, uviedla 1. novembra 2015 premiéru dokumentárneho filmu Igorova cesta k vzdelaniu. Dokument režírovala Sylvia Stevensová z Faction Films Production súčasti dokumentárnej filmovej produkcie Al-Džazíry, ktorej vlajkovou loďou je časozberný dokumentárny seriál Svedectvá. Svedectvá sú inšpiratívnym cyklom, ktorý prostredníctvom podmanivých ľudských príbehov prináša do centra pozornosti svetové problémy. Igorov príbeh odhaľuje ťažké obdobie osobného boja a jeho pevné predsavzatie dosiahnuť lepšiu budúcnosť. Ako Róm zo Slovenska sa domnieva, že vzdelanie môže byť jedinou nádejou pre zmenu budúcnosti svojej komunity.

S Igorom sa poznáme od roku 2007, kedy ETP Slovensko v rámci projektu Premosťovanie komunít na strednom a východnom Slovensku a následne v rámci projektu Komunita na ceste k prosperite začalo v Moldave nad Bodvou v osade na Budulovskej poskytovať služby marginalizovaným Rómom. Igor bol spočiatku klient, ktorý sa rýchlo, vďaka svojmu odhodlaniu a nadšeniu, zapojil do práce ETP. Jeho sestra Irma, ktorá tiež v dokumente účinkuje, bola pracovníčkou ETP od roku 2008 do roku 2015.

Sme veľmi hrdí na jednotlivcov, ako je Igor, ktorí našli silu a napriek drsným životným okolnostiam sa stali vzorom pre svoju komunitu. Avšak na dosiahnutie Igorovho sna a zabezpečenie začlenenia Rómov do spoločnosti sú na Slovensku a v celej Európe potrebné iniciatívy zamerané na komplexný rozvoj komunity ako aj systémové sociálne zmeny.