Dom umenia ožil talentom mladých Rómov

Korzár 9.9.2011: Koncert Hlasy pre zajtrajšok opäť dokázal, že v rómskych deťoch sa skrýva množstvo potenciálu. dom umenia ožil v stredu večer talentom mladých Rómov, ktorým sa počas trojdňového workshopu venovali ambasádori medzinárodnej nadácie Yehudi Menuhina. To, čo spoločne vytvorili, ponúkli zaplnenej sále, ktorá nešetrila nadšenými ováciami. I skrytými slzičkami dojatia.

S rómskymi deťmi z komunitných centier v Moldave nad Bodvou a Košiciach–Šaci tri dni pracovali umelci z Číny, Švajčiarska, Španielska, Haiti, Belgicka či Talianska.

Čas na ne si našla aj vyťažená a veľmi populárna česká speváčka Ida Kelarová. Práve zo spolupráce s ňou boli deti najviac očarené a obrovský aplauz si vyslúžilo aj jej vystúpenie.

Divadlo z chatrče žne úspechy po Slovensku

„Nikdy v živote som nič krajšie naživo nepočul,“ nadchýnal sa rómsky mladík po tom, čo Ida so svojím partnerom Desideriom Duždom dospievala pieseň Mamo miri.

Ida sa rómskym deťom venuje už viac ako 15 rokov, už viac ako 10 s nimi pracuje aj spoločnosť ETP Slovensko, ktoré sa podpísalo nielen pod stredajšiu akciu, ale aj pod vznik komunitných centier a zapojenie detí do mimoškolských aktivít.

Najmä jedno z nich – Divadlo z chatrče – žne v tomto období úspechy po celom Slovensku. Mladí Rómovia už hrali aj pre premiérku Radičovú, ministrov a momentálne vystupujú pre študentov bratislavských škôl.

Vrátili sa do školských lavíc

Scénkou Lukáš odštartovali aj stredajší večer zostavený z krátkych speváckych i tanečných vystúpení. „Našim deťom takéto stretnutia a zážitky otvárajú nové perspektívy,“ povedala Slávka Mačáková, riaditeľka ETP Slovensko, ktorá sa teší z každého úspechu, ktorý v komunitných centrách zaznamenajú.

„Z moldavského Divadla z chatrče sa všetky deti vrátili do školských lavíc a takmer všetky chodia aj do Ľudovej školy umenia, ktorú im platíme zo sponzorských peňazí. Pochopili, že bez vzdelania to dnes skrátka nejde.“

Talent deti dokázali nielen na javisku, ale aj výstavou fotografií. „Vedieme ich k tomu, že nie každý Róm musí byť len drotár, alebo hudobník, ale že sa môžu presadiť v akomkoľvek odbore, ak budú mať dosť vôle na sebe pracovať,“ dodala Mačáková.