Divadlo na Deviatke

„Určite sa vrátime,“ povedal nám umelecký riaditeľ Dramatic Adventure Theatre (DAT) Jesse Baxter, keď sme sa ho spýtali, či členovia umeleckého súboru z New Yorku prídu pracovať s našimi malými klientmi aj siedmy raz.

Naposledy boli u nás v lete 2015 a mnohé naše deti si ich pamätajú, pretože im pripravili nezabudnuteľné zážitky.

Deti z Luníka IX sa s nimi teraz stretli prvý raz. Niektoré už na nedávnej päťdňovej letnej dramatickej akadémii v Drienici a tie, ktoré tam neboli, až počas štyroch uplynulých dní. Okrem detí našich klientov, ktoré už vyše roka pravidelne navštevujú podujatia ETP, možnosť zahrať si divadlo s americkými hercami prilákala do komunitného centra aj iné deti zo sídliska.

„Sú veľmi kreatíve a majú množstvo nápadov,“ vyjadril sa o deťoch dramaturg DAT Jason Williamson. „Vidno, že pochádzajú z prostredia, kde majú tradíciu príbehy, hudba a spev. Sú smelé a omnoho otvorenejšie divadlu, ako deti v iných komunitách sveta, kde sme pracovali,“ dodal.

„Robilo sa s nimi vynikajúco,“ vraví sympatická riaditeľka DAT pre vzdelávanie Christen Madrazo.

Dnes prišiel deň D a deti z Luníka IX a americkí herci spoločne uviedli predstavenie. Nazvali ho jednoducho Divadlo na Deviatke. Najprv ukázali, ako pracovali, ako sa učili vytvárať živé obrazy a uviedli niekoľko scénok, ktoré vymysleli a stvárnili výlučne deti.

„Cez divadelný prejav sme ich učili veciam, aké sa im zídu v bežnom živote. Že najprv niekto niečo vytvorí, ďalší na to nadviaže, zamyslí sa nad tým a chce to zmeniť k lepšiemu. Tak to v živote chodí a je dobré, keď si to deti zapamätajú a budú podľa toho konať,“ vysvetlila Christen. 

Napokon deti i profesionáli zahrali poučný príbeh, inšpirovaný rozprávkou. Bavili sa všetci – účinkujúci i publikum.