Deti z osady sporia

V komunitnom centre Moldava Nad Bodvou prebehol pilotný projekt pod názvom Poznaj svoje peniaze. Je to finančné vzdelávanie pre deti a mládež, ktoré sponzorovala nadácia pre deti Slovenska „CITI BUS“. Cez tento projekt sme vyškolili 30 detí a mladých ľudí vo veku od 12 do 20 rokov. Deti a mládež sa naučili ako používať finančné prostriedky, na čo ich vynaložiť aj to ako identifikovať čo je a čo nie je potrebné si kúpiť. Touto cestou sme sa snažili naučiť ich šetriť.

Deti dostali za úlohu, aby si mesiac odkladali peniažky na nejakú vec, po ktorej túžia a je možné si ju zakúpiť ako napr. značkové tričko, telefón, mp3 prehrávač alebo topánky. O mesiac si každý doniesol svoj mešec, kde si postupne sporil svoje centy. Niekto si šetril po dvadsať centov iný po tridsať centov, ale u niektorých sa našli aj eurá. Každý si zrátal svoje vreckové a deťom sa ani nechcelo veriť, že si nasporili dostatok peňazí na kúpu vysnívanej veci.

Verím, že deti, ktoré absolvovali toto školenie, sa budú na svet pozerať inak ako ostatné deti a dúfam, že naše školenie ich o peniazoch mnoho naučilo.