Učebnice pre Denisa

Šestnásťročný Denis z osady vo Veľkej Ide už chodí do školy spokojný, má všetky potrebné učebnice i zošity, uhradené školské poplatky. Naplno sa môže venovať štúdiu a nepotrebuje sa rozptyľovať nemilými myšlienkami na to,  ako „zakamuflovať“ dôvod, prečo mu chýbajú učebnice z cudzích jazykov. Nemal ich prvé dva školské mesiace a bolo to z prostého dôvodu: Nedokázal  na ne pozbierať peniaze. Keď sa s tým zveril v miestnom komunitnom centre, ETP Slovensko dalo výzvu s prosbou o pomoc na stránku ludialudom.sk  a behom hodiny mal  vyriešený problém.

Za Denisom Csiszárom sme zašli, aby sme si overili, či je všetko v poriadku.  Vyzerá, že je. Len čo príde zo školy, už vyberá z tašky knihy, aby sa pustil do učenia. Domáca príprava na  vyučovanie mu zaberá dve – tri hodiny denne. Rád by sa učil aj dlhšie, ale vstáva zavčasu, aby stihol na autobus, ktorý stojí hodný kúsok od osady. Denis má veľkú výhodu v tom, že ho škola naozaj baví. Je prvákom na strednej škole v Košiciach v odbore manažment športu a je presvedčený, že v tejto problematike sa našiel.

„Najviac ma zaujíma predmet teória a didaktika športu. Učili sme sa napríklad aj o tom, ako sa športovalo v starovekom Grécku,“ hovorí. Páči sa mu aj predmet  anatómia a fyziológia človeka, ale zdá sa mu dosť náročný.  Ťažšie mu ide slovenčina, najmä písanie slohov, ale s tým mu pomáha mentorka ETP Slovensko.

Denis nemá rodičov, obaja zomreli. Mamu sa mu snaží nahradiť staršia sestra Lucia, ktorá sa ho po maminej smrti ujala a otca jej muž Robert – ten mu so svojím maturitným vzdelaním slúži zároveň ako príklad. Denis sa zase možno stane príkladom pre osemročného Luciinho Marka, ktorý mu nakukuje cez plece, keď sa učí.